more_horiz

Marcin Roszkowski: Lech Kaczyński rozumiał politykę międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 07:38
- Lech Kaczyński rozumiał, że trzeba bronić każdego państwa, które ma aspiracje Zachodnie, żeby jednak być w tym kręgu kulturowym odziaływania Zachodu, a nie Wschodu. Gruzja była świetnym do tego partnerem - mówił w audycji "Nos Kleopatry" Marcin Roszkowski, były zastępca dyrektora w Biurze Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP i bliski współpracownik śp. Lecha Kaczyńskiego.
Audio
  • Marcin Roszkowski o polityce zagranicznej, którą prowadził śp. prezydent Lech Kaczyński (PR24)
Od lewej: Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus i Toomas Hendrik Ilves na wiecu w Tbilisii 13 sierpnia 2008 roku
Od lewej: Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus i Toomas Hendrik Ilves na wiecu w Tbilisii 13 sierpnia 2008 rokuFoto: prezydent.pl

Gość Agnieszki Kamińskiej, tłumaczył, że Lech Kaczyński dobrze rozumiał politykę międzynarodową, „konsekwencje jednych elementów, z których wynikały następne”. - Jeśli chodzi o Gruzję, ważnym elementem było uznanie niezależności Kosowa - dodał Marcin Roszkowski.

Były zastępca dyrektora w Biurze Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP, przypomniał, że, gdy w 2008 roku wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Gruzji, rozgorzał spór między rządem a prezydentem o to, jak należy zareagować na tę sytuację.

- Argument (KPRP- red.) był taki, że będzie ciąg dalszy, że będą jakieś miejsca, gdzie Rosja tę projekcję własnej siły przeprowadzi - mówił gość Polskiego Radia 24, dodając, że Lech Kaczyński utrzymywał też bardzo bliskie, osobiste relacje z prezydentami.

- Akurat z prezydentem Micheilem Saakaszwilim te relacje były bardzo wysokie - zaznaczył Marcin Roszkowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/pkur

------------------------------

Data emisji: 22.06.19

Godzina emisji: 22.05

Zobacz także

Zobacz także