more_horiz

Nos Kleopatry. "Emigranci mogą wracać do Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 07:51
- Projekt "Polska jest w Tobie" ma powiązać osoby mieszkające w danym kraju z tymi, którzy już dawno ten kraj opuścili. Ten program ma też pokazać, że można do tego kraju wrócić - powiedział gość audycji "Nos Kleopatry" Michał Stępniewski, były minister, działacz wolontariatu na rzecz środowisk polonijnych i Polaków na Wschodzie z ramienia Prezydenta RP. 
Audio
  • 19.07.2019 Michał Stępniewski o projekcie "Polska jest w Tobie"
Polska flaga
Polska flagaFoto: wacharaklin/shutterstock.com/cc

Tematem audycji był projekt „Polska jest w Tobie”, który w poniedziałek uroczyście zainaugurowała para prezydencka. 

Michał Stępniewski przyznał, że zainteresowanie polskością wśród potomków polskich emigrantów stale rośnie - różne wydarzenia powodują, że człowiek zaczyna zastanawiać się nad źródłem swego pochodzenia. Pierwsze pokolenie emigrantów zwykle chce się odciąć od kraju, z którego wyemigrowało. Kolejne pokolenia zaczynają jednak mieć sentyment i zadawać pytania - podkreślił.

Gość PR 24 opowiedział również jak wygląda życie Polaków, którzy są potomkami polskich zesłańców syberyjskich. - Na Syberii mieszkają Sybiracy, a nie Polacy czy Rosjanie, podobnie jak w górach mieszkają górale. Bycie Sybirakiem oznacza różnorodność etniczną. Syberia jest specyficznym miejscem na ziemi. Nie jest to Rosja, która jest nam sprzedawana w mediach, mieszkają tam osoby o ogromnej życzliwości. Jest to świat wzajemnego zaufania do ludzi, ponieważ wiedzą, że nie przeżyją jeżeli nie będą sobie pomagali - zaznaczył Michał Stępniewski.

Więcej w zapisie całej audycji

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.  

Data emisji: 19.07.2019

Godzina emisji: 22.06 

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także