more_horiz

Ustawa o Westerplatte podpisana. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: cieszymy się

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 08:26
- To bardzo ważny dzień w historii samego półwyspu. Słońce wyszło na Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z Agnieszką Kamińską. Gość audycji "Nos Kleopatry" odniósł się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o utworzeniu Muzeum Westerplatte.
Audio
  • 2.08.19 Dr Karol Nawrocki: Słońce wyszło na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: Shutterstock

W czwartek obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą powstania Muzeum Wojny 1939 roku na Westerplatte.

Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli "fenomen społeczny"
Muzeum Powstania Warszawskiego free Sh 1200.jpg
Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli "fenomen społeczny"

Te szczególne wydarzenia o znaczeniu historycznym i politycznym były tematem rozmowy Agnieszki Kamińskiej z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karolem Nawrockim.

Słońce wyszło na Westerplatte

Dr Nawrocki okazał dużą radość w związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy. Jak podkreślił, półwysep od lat jest niezwykle zaniedbany, zainteresowaniem cieszy się właściwie tylko 1 września, w dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent podpisał ustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Teraz, dzięki podpisanej ustawie, w ciągu kilku lat dawny teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej zamienić się ma w prawdziwe miejsce pamięci. Pamięć o bohaterach wojny obronnej 1939 roku będzie dzięki temu chroniona przed zniszczeniem.

 - To rzeczywiście bardzo ważny dzień w historii samego półwyspu Westerplatte. Słońce wyszło nad Westerplatte. Bowiem to miejsce, tak zaniedbane do tej pory, właściwie ożywiające się tylko 1 września, podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej, w ciągu kilku lat przybierze formę prawdziwego muzeum. Muzeum, które będzie opowiadać historię całego konfliktu i wojny 1939 roku - mówił, nie kryjąc radości, dr Karol Nawrocki.

1 września będzie w tym roku wyjątkowy

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej odniósł się także do zbliżających się obchodów rocznicy ataku Niemiec na Polskę. Jak zaznaczył, w tym roku rocznica 1 września obchodzona będzie w kilku nowych wymiarach, nie tylko historycznym i politycznym.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prezydent Andrzej Duda: sądzę, że prezydent Donald Trump wygłosi przemówienie w Warszawie

W tym dniu w Polsce gościć będzie prezydent USA Donald Trump, więc szczególna w polskiej historii data zyska znaczenie dyplomatyczne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Prowadząca: Agnieszka Kamińska

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 22:06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także