more_horiz

Jak bawiła się warszawska elita w 20-leciu międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 22:35
- Najważniejszą, tradycyjną zabawą sylwestrową w Warszawie od 1918 do 1938 roku była Wielka Reduta Sylwestrowa w Teatrze Wielkim - mówił Artur Stachowski, historyk i varsavianista.
Audio
  • Artur Stachowski o elitach 20-lecia międzywojennego (Nos Kleopatry)
Bal sylwestrowy w Warszawie w 1933. Przy stoliku widoczny aktor Eugeniusz Bodo (4. z lewej)
Bal sylwestrowy w Warszawie w 1933. Przy stoliku widoczny aktor Eugeniusz Bodo (4. z lewej)Foto: nac.gov.pl

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał w audycji jak zwracano się do siebie w 20-leciu międzywojennym oraz gdzie i jak bawiono się podczas karnawałowych balów, a także gdzie można było w Warszawie wypożyczyć strój na sylwestrowe przyjęcie.

- Elita kulturalna, arystokracja, inteligencja warszawska roku 1918 nie potrzebowała podręczników savoire-vivre'u - oni wiedzieli jak się należy zachować - stwierdził Stachowski. Przypomniał, że z czasem funkcję edukacyjną w tym zakresie przejęła prasa, która zaczęła drukować zasady dobrego zachowania.

Sylwester w teatrze

- Najważniejszą, tradycyjną zabawą sylwestrową w Warszawie od 1918 do 1938 roku była Wielka Reduta Sylwestrowa w Teatrze Wielkim organizowana przez literatów i artystów - powiedział varsavianista. Rzesza ludzi bawiła się przy akompaniamencie trzech orkiestr, a bilety na tę uroczystość były bardzo trudno dostępne.

Artur Stachowski mówił również o tym przy jakiej muzyce się bawiono i o tym, co do jedzenia podawano. Więcej o wystawnych zabawach karnawałowych i fornaserach, zapiskach w karnetach i innych przedwojennych zwyczajach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

************

Audycja: "Nos Kleopatry"

Prowadzący: Agnieszka Kamińska

Gość: Artur Stachowski (varsavianista)

Data emisji: 27.12.2019

Godzina emisji: 22.05

Zobacz także

Zobacz także