more_horiz

"Nos Kleopatry". Sztuka jak złoto

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:00
- Sztuka zaczęła być traktowana jak złoto, jak lokata i inwestycja. Do świata, który do tej pory był związany z historykami sztuki, przyszli finansiści, którzy zaczęli układać plany finansowe - powiedziała Iga Niewiadomska, historyk sztuki.
Audio
  • Iga Niewidomska: Sztuka zaczęła być traktowana jak złoto, jak lokata i inwestycja. Do świata, który do tej pory był związany z historykami sztuki, przyszli finansiści, którzy zaczęli układać plany finansowe. (Nos Kleopatry / PR24)
Instalacja Caminando polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz
Instalacja „Caminando” polskiej rzeźbiarki Magdaleny AbakanowiczFoto: mat. promocyjne Desa Unicum

W audycji "Nos Kleopatry" rozmawiano o światowym rynku sztuki. Omówiono aktualne trendy i kierunki, w których rozwija się handel sztuką.

To zjawisko bardzo różnorodne i skomplikowane. Czym innym jest dla twórców, artystów i historyków sztuki. Jeszcze inaczej patrzą na świat sztuki finansiści i bogaci Japończycy, Chińczycy czy Amerykanie, których stać na kupno obrazu współczesnego malarza za kilkaset tysięcy dolarów.

"Tracimy kontakt ze spuścizną światową"

Historyk sztuki Iga Niewiadomska mówiła o niepokojącej prawidłowości. Na rynkach, obiekty rangi muzealnej pojawiają się już niezwykle rzadko. Gdy trafią do obiegu aukcyjnego, szybko są kupowane np. przez miliarderów i znikają w ich posiadłościach. Znikają być może na zawsze.

- Pojawiają się działa sztuki na rynku aukcyjnym, pojawiają się w galeriach, są kupowany i my jako publiczność nie mamy potem do tych dzieł, które stanowią spuściznę kultury światowej, dostępu. Nie wiadomo, co się z nimi dzieje - powiedziała Iga Niewiadomska.

Czytaj także:

Izabella Galicka pap 1200.jpg
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

Odkazuje się, ze coraz częściej obrazy czy rzeźby znanych twórców są traktowane jako inwestycja, bowiem zapewniają wyższa stopę zwrotu niż lokaty bankowe.

- Nowe dzieła zyskują na znaczeniu, bo dzieł starszych jest coraz mniej - są w muzeach albo znajdują się w zamkniętych kolekcjach, do których nie mamy dostępu(...) Teraz sztukę chcą kupować ludzie 20-30 letni. Szukają dzieł tańszych, perspektywicznych. Prac, które można powiesić sobie w domu. "Kupiłem je na aukcji, może będzie rosło w siłę" - kalkulują współcześni kolekcjonerzy - relacjonowała Iga Niewiadomska.

"Wojciecha Fangora warto kupować"

W audycji "Nos Kleopatry" nie mogło zabraknąć też refleksji nad tym, jak wygląda rynek sztuki w Polsce. Obroty na polskim rynku sztuki, który zdaniem ekspertów staje się coraz bardziej dynamiczny, wyniosły w 2019 roku ok. 280 mln zł. Prowadząca audycję Agnieszka Kamińska przywołała postać Wojciecha Fangora. To malarz, który jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Przez prawie połowę swojego życia mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Sekrety "Damy z gronostajem"

- Wojciech Fangor to nazwisko, które warto kupować, to nazwisko które za kilka lat przyniesie być może nabywcy zwrot z inwestycji większy niż gdyby trzymał swoje pieniądze w banku. Do tej pory tak o sztuce się nie myślało - powiedziała Iga Niewiadomska.

Historyk sztuki wspomniała też o grupie rzeźb "Caminando" Magdalena Abakanowicz składającej się z 20 bezgłowych figur odlanych z brązu. Artystka nadzorowała ich powstanie w odlewni w Bolonii. Londyński Tate, zapowiedział wystawę monograficzną Magdaleny Abakanowicz w 2020 roku. Dzieło zostało sprzedane na aukcji w Polsce za ponad 8 mln złotych. To rekordowa kwota.

Czytaj też: Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka >>>

W audycji także o polskich dziełach sztuki zrabowanych w okresie II wojny światowej oraz o obrazach klasy światowej (El Greco, Leonardo da Vinci)które można podziwiać w polskich muzeach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

************

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: Iga Niewiadomska
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 22.05

Zobacz także

Zobacz także