more_horiz

Piotr Dmitrowicz: Polacy nie dawali się łatwo sowietyzować

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 23:00
- Plan Stalina zakładał sowietyzację terenów na których żyli Polacy, a oni sami mieli być wywiezieni w głąb Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz. 
Audio
  • Piotr Dmitrowicz o wywózce Polaków na Sybir ("Nos Kleopatry")
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

10 lutego 1940 r. władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której według danych NKWD do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi.

- To nie był tylko ten jeden dzień. To był początek wielkiego dramatu jakim była wielka deportacja - mówił gość PR24. Dodał, że ludzie byli wypędzani na zewnątrz gdzie temperatura spadała poniżej trzydziestu kilku stopi, mogli wziąć z domu tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a to wszystko poprzedzały rewizje w ich mieszkaniach.

Wierszyna-Syberia-wioska-PRSA-1200.jpg
Wierszyna. Na Syberii bije polskie serce

"Polacy nie dali się sowietyzować"

- Cała akacja była bardzo dobrze przygotowana, decyzje o deportacji Polaków, zapadły już w grudniu 1939 roku. Przez następne dwa miesiące trwały przygotowania do jej przeprowadzenia, w czasie których sporządzano listy - dodał historyk. Podkreślił, że Polacy nie przyjmowali komunizmu, nie dawali się łatwo sowietyzować, a chodziło o tereny które miały być sowieckie.

- Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami. Do wagonu ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała nawet kilka tygodni, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania, w głąb Rosji wywieziono nawet do 2 mln Polaków czyli co dziesiątego z tamtych terenów - mówił.

Uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, Związek Sowiecki zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich także Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.


**********

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: Piotr Dmitrowicz, historyk
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 22.05

Zobacz także

Zobacz także