Białystok nie tylko na Podlasiu. Historia Polaków na dalekiej Syberii
Katorgi, łagry, czy przymusowe osiedlenia. Z tym najczęściej Polakom kojarzy się Syberia. Jednak wielu z naszych przodków wybrało się tam dobrowolnie, by na niezmierzonych połaciach ziemi zajmować się rolnictwem. Jedna z grup osiedleńców założyła wieś, którą nazwali Białystok. W audycji "Polacy w świecie" przedstawiliśmy losy miejscowości oraz jej mieszkańców.
2017-06-04, 18:00
Posłuchaj
Wiosną 1914 roku, na północny zachód od Tomska, osiedliło się kilka rodzin spod Białej Podlaskiej. Na jednym z zebrań członkowie nowej społeczności ustalili, że miejsce, w którym się zatrzymali otrzyma nazwę Białystok. Miasto na Podlasiu znano w całej Rosji jako "Manchester Północy", które imponowało swą prężnością i dynamiką rozwoju. Z tego też powodu nowa osada otrzymało takie właśnie miano.
– Wioska leży niemal w samym sercu Syberii. Obecnie mieszka w niej ok. 250 osób. Położona w niezwykle malowniczym krajobrazie. Można w niej podziwiać drewniane domki, które w większości zbudowali ponad 100 lat temu Polacy przybywający z grodzieńskiej i wileńskiej guberni w ramach reformy agrarnej. Dzięki nim rejon zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać, by osiągnąć miano prężnego ośrodka rolniczego – powiedziała Agnieszka Kaniewska, rosjoznawca, która od kilku lat regularnie odwiedza Białystok.
Ponadto w audycji Agnieszka Kaniewska przedstawiła również współczesne losy wioski Białystok i sytuację Polaków, którzy dzisiaj w niej mieszkają.
Natomiast Katarzyna Ingram zrelacjonowała spotkanie minister edukacji – Anny Zalewskiej – z polonijnymi nauczycielami z całego świata.
REKLAMA
Nie zabrakło też przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przygotowała Maja Wasilewska.
Audycję „Polacy w świecie” prowadziła Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/db
_____________________
REKLAMA
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 04.06.2017
Godzina emisji: 17.16
REKLAMA