Belgia: lekcje o marszałku Piłsudskim w polskich szkołach

Z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej w polskich szkołach na terenie Belgii zorganizowano lekcje na temat postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to kontynuacja cyklu rozpoczętego latem. W czerwcu w polskich szkołach w Brukseli dzieci uczyły się o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Polskim Państwie Podziemnym.

2017-11-26, 18:00

Belgia: lekcje o marszałku Piłsudskim w polskich szkołach
Józef Piłsudski. Foto: PAP/Archiwum

Posłuchaj

26.11.17 prof. Tadeusz Wolsza: „Powinniśmy być dumni ze sposobu, w jaki Polacy wywalczyli niepodległość (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Prof. Tadeusz Wolsza z IPN powiedział, że mieszkające w Belgii dzieci polskiego pochodzenia dowiadują się o polskich drogach do niepodległości i roli marszałka Józefa Piłsudskiego, który walnie przyczynił się do odzyskania wolności przez Rzeczpospolitą.

– Jest to naprawdę dobry kawałek historii naszego kraju, której nie musimy się wstydzić. Polacy nie czekali na rozwój sytuacji międzynarodowej, ale wzięli sprawy w swoje ręce i właśnie z tego powinniśmy być dumni – podkreślił.

Dodał, że lekcje o marszałku Piłsudskim są atrakcyjne, bo to nie jest tylko wykład. – Były zaprezentowane m.in. filmy dokumentalne, a także wypowiedź marszałka nagrana na płytę gramofonową w 1924 roku. Pojawiły się tam słowa skierowane również do dzieci. Są to elementy rzadko wykorzystywane na tradycyjnych lekcjach historii – dodał prof. Tadeusz Wolsza.

Ponadto w audycji Michał Fedusio przybliżył słuchaczom efekty pierwszego etapu prac nad nowym wzorem polskiego paszportu. Dokument ma wejść do użycia w przyszłym roku.

REKLAMA

Natomiast Justyna Wąsik i Beniamin Koc, polscy twórcy pracujący w petersburskich teatrach, opowiedzieli o tym, jak żyje się i pracuje w rosyjskiej „Wenecji Północy”.

Zaś Tomasz Gorazdowski, przy okazji wizyty w Pjongczangu, sprawdził, jak żyje się naszym rodakom w Korei Południowej. O swoich doświadczeniach mówił Bartosz Kaczmarczyk.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.

REKLAMA

IAR/Polskie Radio 24/db

___________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.11.17

Godzina emisji: 17.16


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej