„Wileńskie Siłaczki” – kobiety, które podtrzymywały polskość w trudnych czasach

Upowszechnienie niezwykłych historii polskich kobiet w czasie II wojny światowej. Oto główny cel projektu „Wileńskie Siłaczki”. Walczyli nie tylko ci z bronią w ręku. Walkę podejmowały również kobiety, które starały się zachować polskość i przekazać ją kolejnym pokoleniom. Więcej na temat projektu mówiliśmy w magazynie „Polacy w Świecie.

2018-03-11, 18:00

„Wileńskie Siłaczki” – kobiety, które podtrzymywały polskość w trudnych czasach
Losy i przeżycia Polek z Wileńszczyzny podczas II wojny światowej oraz okresu powojennego prezentuje projekt "Wileńskie Siłaczki".Foto: youtube.com

Posłuchaj

11.03.18 Greta Bartosewicz: To dzięki >>Wileńskim Siłaczkom<< polskość mogła zostać zachowana na Wileńszczyźnie
+
Dodaj do playlisty

Pamięć o „Wileńskich Siłaczkach” została utrwalona w filmach przygotowanych przez Wileńską Młodzież Patriotyczną. Inspiracją do ich przygotowania była książka Szymona Nowaka „Dziewczyny Wyklęte”. Opisano w niej losy kobiet, które zmuszone były nie tylko do utrzymywania rodzin w nieprzyjaznych czasach, ale też przekazywania dzieciom patriotycznych wartości.

– Naszym celem było utrwalenie i zaprezentowanie losów kobiet, które w ogromnej mierze przyczyniły się do podtrzymywania polskich tradycji i obyczajów. Trudnością, z którą zetknęliśmy się podczas prac nie było wcale znalezienie takich osób, ale namówienie ich do tego, by zechciały podzielić się tym, co przeżyły. Doświadczenia te były często bardzo trudne i dramatyczne, co nie ułatwiało tym paniom przywoływania wspomnień z przeszłości. Wielu naszym rozmówczyniom towarzyszyły bardzo silne emocje, gdy wracały do tego, co działo się w czasie rosyjskiej i niemieckiej okupacji – powiedziała Greta Bartosewicz z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

W pierwszym filmie młodzież zaprezentowała losy Antoniny Wilkiszienie. Wileńska Młodzież Patriotyczna zapewnia, że każda z opowieści, tuż po oficjalnej prezentacji, zostanie opublikowana w internecie, aby historie Polek z Wileńszczyzny, dbających o polskość w trudnych czasach, mógł poznać każdy nasz rodak.

O projekcie i o kobietach, które w nim uczestniczą, mówiły również Magdalena Bartoszewicz, prezes Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, a także Alicja Klimaszewska i Antonina Wilkiszienie, jedne z „Wileńskich Siłaczek”.

REKLAMA

Ponadto w audycji relacja Sylwii Białek z podsumowania drugiego roku pomocy Polakom na Wschodzie. Współorganizatorem akcji jest Kancelaria Prezydenta RP.

Natomiast o sytuacji polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie, która w ubiegłym roku spłonęła, ale udało się ją odbudować, mówiła Teresa Tetrycz, dyrektor placówki.

Zaś Magdalena Kowalewska przygotowała materiał dotyczący pielgrzymki weteranów walk o niepodległość Polski, w tym żołnierzy gen. Władysława Andersa, oraz grupy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata do Izraela.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przygotowała Maria Furdyna.

REKLAMA

Magazyn „Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

IAR/Polskie Radio 24/db

___________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 11.03.18

Godzina emisji: 17.12


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej