Polacy w świecie. Kongres Młodzieży Polonijnej w Kurytybie

W audycji Polacy w świecie relacje z Stanów Zjednoczonych i Litwy, a także Brazylii. W tym ostatnim kraju odbył się Kongres Młodzieży Polonijnej. Około 150 przedstawicieli związków i organizacji polonijnych z Ameryki Południowej wzięło udział w tym wydarzeniu. 

2019-07-07, 15:55

Polacy w świecie. Kongres Młodzieży Polonijnej w Kurytybie
Warsztaty taneczne z zespołem "Śląsk" w Kurytybie. Foto: Paweł Kurek/PR

Posłuchaj

7.07.19 Polacy w świecie
+
Dodaj do playlisty

Kurytyba została wybrana nieprzypadkowo. Jest to jedno z najbardziej polskich miast na świecie. Do związków z Polską przyznają się także Brazylijczycy, którzy nie mają polskich przodków, tak jak Aline Lima. Aline lubi tańczyć i kocha zespół Wisła, słucha także radiowej Jedynki, uczy się polskiego. W Kurytybie jest bardzo żywa polska kultura.

W czasie trzydniowych obrad kongresu, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, dyskusje koncentrowały się głównie na sposobach rozwiązywania najważniejszych problemów polskiej społeczności w Ameryce Południowej. Kongres polonijny był także okazją do poznania potrzeb i oczekiwań polskich środowisk w tej części świata. Materiał Edyty Poźniak.

Stypendia dla polskojęzycznych lekarzy

Związek Lekarzy Polskich w Chicago przyznał stypendia dla młodych lekarzy i studentów. Jednym z warunków otrzymania finansowego wsparcia było polskie pochodzenie, bowiem liczba polskojęzycznych lekarzy w USA spada.

- Chcielibyśmy, żeby pacjenci, społeczność polonijna w Chicago miała dostęp do lekarzy związanych z tym środowiskiem - powiedział prof. Marek Rudnicki. Relacja Jana Pachlowskiego.

REKLAMA

Lublin w Wilnie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w Wilnie w otwarciu wystawy "Lublin - miasto Unii Litwy i Polski". Jej głównym akcentem jest obraz Jana Matejki "Unia Lubelska". 

Jak powiedział Polskiemu Radiu koordynator tej ekspozycji, Marius Uzorka z Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, celem wystawy jest pokazanie Litwinom jak bogata jest historia ich kraju.

- Pokazujemy okres współpracy, współistnienia z Koroną Polską. Unia Lubelska jest tutaj wydarzeniem kluczowym, które otwiera szerokie horyzonty dla badaczy i współczesnej świadomości mieszkańców kraju - zaznaczył Relacja Kamila Zalewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

REKLAMA

Program przygotowała Maria Furdyna.

PR24/msze, PAP, IAR

____________________ 

Data emisji: 30.06.19

Godzina emisji: 15.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej