X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Aktywność polonijna w dobie pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 07:56
Pandemia koronawirusa paraliżuje życie społeczne i gospodarcze na całym świecie, lecz nie wstrzymała aktywności polonijnej.
Audio
  • Aktywność Polonii na Litwie i w USA w czasie pandemii ("Polacy Na Świecie")
Flaga Polski
Flaga PolskiFoto: canon_shooter/Shutterstock.com

Na Litwie społeczna kwarantanna została przedłużona do 11 maja. Wiele inicjatyw związanych z Polską mniejszością zostało odwołanych, ale powstało też wiele innych.

Wystawa patriotyczna na Litwie

Kamil Zalewski rozmawiał z Katarzyną Żemojcin, znaną wśród Polaków na Litwie kompozytorką. - Mieszkańcy potrzebują wsparcia i kontaktu na żywo. Wszystko kwitnie, ale jest pusto. Słychać różne zalecenia odnośnie kwarantanny, ale moi znajomi mówią, że mają już tego dość - mówiła.

elektrit_1200.jpg
Zapomniana przedwojenna polska firma, której produkty znamy wszyscy

Krystyna Masalska, nauczycielka historii na Litwie, zorganizowała wystawę patriotyczną. - Inaczej patrzę na daty jako nauczyciel historii i myślałam o tym jak będzie odbywać się tradycja 2 maja i pomyślałam, że w czasie kwarantanny dobrze byłoby coś utworzyć w domu - zaznaczyła. Wystawę mogą tworzyć wszyscy, którzy na fotografii zaprezentują swoje związki z Polską.

Bartosz Frątczak, fotograf zorganizował wystawę poświęconą Trokom, ale zaczął również pisać. - Wszystkiemu winne są Święta. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mam czas i zacząłem opisywać to co doświadczyłem tego dnia i to co widzę. Napisałem do wilnoteki.lt i okazało się, że odważyli się na ten szalony pomysł - opowiadał.

Polonia w USA

Magdalena Marchwińska i Magdalena Paździor w rozmowie z Pawłem Kurkiem opowiadały o rzeczywistości pandemicznej w USA, a także o swoich przeżyciach w USA i wpływie pandemii na życie mieszkańców Nowego Jorku.

urna głosowanie wybory free sh 1200.jpg
USA: 10 obwodów głosowania rozpoczęło zapisy przed wyborami prezydenta RP

Polska rodzina górali z Chicago wystąpiła w amerykańskiej wersji "Familiady". Rodzina Bobków w każdym z odcinków występowali w rodzimych góralskich strojach. Podczas programu zaprezentowali także próbkę muzycznych umiejętności. Odcinki były nagrywane kilka miesięcy wcześniej.

- Zupełnie zapomniałem rodzin przeciwników i pytań. Musieliśmy milczeć i nie mogliśmy dzielić się rezultatem, ale emocje były odświeżone - mówił Jan Bobek w rozmowie z Janem Pachlowskim.

- Oglądając drugi odcinek wiedzieliśmy jaki będzie rezultat, ale i tak było napięcie. To niesamowite przeżycie - dodała Danuta Bobek. 

W audycji również wspomnienia Dagmary Masłowskiej, która opowiada o swoich przodkach na Kaukazie, a z którą rozmawiała Iwona Piętak.  

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak 
Data emisji: 25.04.2020
Godzina emisji: 07.07

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polonijne organizacje w USA pomagają rodakom dotkniętym epidemią

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 11:42
Polonijne organizacje pomagają rodakom, którzy cierpią w związku z epidemią i wywołanym przez nią kryzysem. Oferują między innymi wsparcie finansowe i fachowe porady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ wspiera rodaków za granicą w czasie pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:22
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia akcję #Polonia4Neighbours, w ramach której będzie wspomagać projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych - poinformował resort.
rozwiń zwiń