Powstanie wirtualna mapa Kresów Wschodnich
Powstanie portal o dziedzictwie dawnych Kresów Wschodnich, który będzie pierwszą tak szeroką bazą informacyjną na ten temat. - To terytorium stało się obszarem oddziaływania pewnej historycznej cywilizacji o bardzo wyraźnym profilu ustrojowym, która była także atrakcyjną ideą dla podmiotów funkcjonujących na tym terenie. To fenomen dawnej Rzeczpospolitej - mówił Waldemar Rataj z Akademii Dziedzictwa Kresów.
2020-08-08, 07:45
Portal o Kresach
Zasób portalu będzie tworzyć kilka ścieżek tematycznych, które pozwolą poczuć łączność z tym dawnym obszarem. To będzie wędrówka nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Poprzez tego rodzaju przewodnik i instytucję wiedzy można układać własne trasy po tych terenach i lepiej je poznać.
Powiązany Artykuł
Jasna Góra: uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej
Często nowe tereny trzeba dopiero odkrywać. Turysta będzie stykał się z tamtą rzeczywistością, mając ku temu przygotowanie merytoryczne, które pozwolą mu lepiej rozeznać dziedzictwo Kresów. To także wiedza z wielu dziedzin kultury.
Posłuchaj
Geneza pojęcia "Kresy" jest sentymentalna. Cała społeczność środowisk wypędzonych z terenów sprzed 1939 r. to Kresowiacy, którzy sami siebie tak nazywają. To terytorium stało się obszarem oddziaływania pewnej historycznej cywilizacji o bardzo wyraźnym profilu ustrojowym. Była także atrakcyjną ideą dla podmiotów funkcjonujących na tym terenie. To fenomen dawnej Rzeczpospolitej - mówił Waldemar Rataj, z którym rozmawiała Iwona Piętak.
Pożegnanie Ewy Milde
Popularna wśród Polonii aktorka zmarła w Stanach Zjednoczonych po długiej chorobie, w wieku 76 lat. Dzień przed uroczystością kościelną, pożegnanie zorganizowali bliscy i przyjaciele ze świata kultury.
REKLAMA
Ewę Milde wspominali zarówno ci, którzy poznali ją za oceanem, jak i przyjaciele ze scen z Polski. - Przyjaźń z Tobą była dla wszystkich, których to spotkało, darem lojalności i uczucia - mówił w przesłanym nagraniu okolicznościowym Michał Bajor. Ewa Milde publiczności w Polsce była znana z ról w popularnych filmach z okresu PRL-u. Zagrała między innymi w serialach "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4", "Tulipan". Najpopularniejszą sceną z jej udziałem jest ta z filmu "Miś" Stanisława Barei. Ewa Milde wcieliła się w nim w rolę Zofii, żony Zdzisława Dyrmana.
Powiązany Artykuł
Amerykańska Polonia upamiętni 76. rocznicę Powstania Warszawskiego
Aktorka zdecydowała się na emigrację w 1987 roku. Nie zerwała kontaktu ze sceną. W Chicago współtworzyła Kabaret Bocian i Teatr Proscenium. Była też współautorką audycji w jednej z polonijnych rozgłośni radiowych. Pogrzeb Ewy Milde odbędzie się w Polsce - relacjonował z USA Piotr Orłowski.
Wakacje na Litwie
Turyści wybierali Litwę głównie ze względów bezpieczeństwa. Sytuacja w związku z pandemią jest tam bardzo stabilna. Wycieczki z Polski widać w całym Wilnie, które oferuje Polakom szereg atrakcji.
Czytaj także:
REKLAMA
- Wielu Polaków jeździ także do Połągi i Druskiennik, które leżą blisko polskiej granicy. Źródła termiczne znajdujące się w tym drugim mieście, pod względem jakości zdrowotnej nie ustępują wodom ze znanych kurortów światowych - relacjonował Kamil Zalewski.
Więcej tematów z życia Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny w całej audycji.
***
Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadząca: Edyta Poźniak
Data emisji: 08.08.2020
Godzina emisji: 07.05
IAR/Polskie Radio 24/pkr
REKLAMA
REKLAMA