X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polonia na Litwie liczy na zmiany. Politolog analizuje umowę koalicyjną

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 08:30
- Na razie jedynym obowiązującym dokumentem jest umowa koalicyjna zawarta pomiędzy konserwatystami oraz dwiema partiami liberalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Andrzej Pukszto z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ARCH/VALDA KALNINA

Litewski Sejm zatwierdził kandydaturę Ingridy Šimonyte na premiera Litwy. Październikowe wybory u naszych sąsiadów wygrał konserwatywny Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, który zawarł umowę koalicyjną z dwiema partiami liberalnymi.

"Potrzeba inwestycji"

Kandydatkę związaną z konserwatystami poparło 62 parlamentarzystów, 10 było przeciw, a 41 posłów wstrzymało się od głosu. Kilkoro deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu. Jak mówi politolog, Andrzej Pukszto z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, na razie jedynym obowiązującym dokumentem jest umowa koalicyjna zawarta pomiędzy konserwatystami oraz dwiema partiami liberalnymi.


mid-epa08837333 (1).jpg
Gitanas Nauseda: Litwa będzie zawsze wspierać Białorusinów i ich prawo do wyborów

- Partie centroprawicowe wskazują na potrzebę dodatkowych inwestycji, innowacyjność gospodarki oraz sporo uwagi poświęcają sprawom oświaty i nauki - powiedział gość PR24 z którym rozmawiał Kamil Zalewski. Jak dodał, jest to taka ogólna deklaracja, a szczegóły powinny być znane wkrótce.

W umowie koalicyjnej znalazł się też zapis dotyczący ustawy o pisowni nazwisk nielitewskich w oficjalnych dokumentach. - Poszczególni politycy mówili niejednokrotnie, że są gotowi, by pod obrady przedstawić wkrótce nową ustawę o mniejszościach narodowych - mówił Andrzej Pukszto. Dodał, że są to sprawy, na których rozwiązaniu zależy m.in. mniejszości polskiej na Litwie.

Nowa premier

Ingrida Šimonyte, jak przypomniał politolog, ma bogate doświadczenie polityczne. W rządzie Andriusa Kubiliusa w latach 2009-2012 pełniła funkcję ministra finansów Litwy. W Sejmie poprzedniej kadencji była posłanką. Z kolei ponad rok temu brała udział w wyborach prezydenckich, w których dotarła do drugiej tury. Przegrała z obecnym prezydentem Gitanasem Nausedą.


Posłuchaj
21:11 PR24_MPLS 2020_11_28-07-06-04.mp3 Wybory na Liwie ("Polacy w świecie")

Audycja: "Polacy w świecie"

Prowadzący: Edyta Poźniak

Gość: Kamil Zalewski/Andrzej Pukszto (politolog)

Data emisji: 28.11.2020

Godzina: 07.06

Czytaj także

"Potępiam tę wypowiedź". Litewska dziennikarka o słowach na temat rozstrzeliwania Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 07:35
- Oceniam tę wypowiedź negatywnie. To jest podżeganie do nienawiści - tak o wypowiedzi jednego z litewskich polityków, w rozmowie z Kamilem Zalewskim, mówiła dziennikarka, Aleksandra Ketlerienė.
rozwiń zwiń