Dzień otwartej granicy na przejściu Malhowice - Niżankowice
Ponad sto osób przekroczyło 7 października granicę polsko-ukraińską w Malhowicach koło Przemyśla. Umożliwił im to coroczny dzień otwartej granicy między Malhowicami a Niżankowicami na Ukrainie. Grupę stanowili pielgrzymi, którzy wzięli udział w uroczystościach odpustowych w rzymskokatolickim Sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w Niżankowicach. Relację z tego wydarzenia w audycji "Polacy w Świecie" przygotowała Iwona Piętak.
2017-10-15, 18:00
Posłuchaj
Jednodniowe otwarcie granicy między Malhowicami i Niżankowicami odbywa się od kilku lat na wniosek przemyskiego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.
– Kiedy następuje otwarcie granicy to staram się wykorzystać tę okazję, by odwiedzić Niżankowice. Uczestnictwo w uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Opatrzności jest dla mnie dużym przeżyciem, tym bardziej, że parafia liczy jedynie 10 osób, więc pojawienie się dużej grupy z Polski dodatkowo uświetnia obchody. Wywodzę się z rodziny kresowej. Mój ojciec pochodził z Sokala, również leżącego niedaleko polsko-ukraińskiej granicy. Dlatego wizyty na terenach, które należały do Polski są dla mnie czymś szczególnym – powiedziała Marta Szarzyńska, jedna z uczestniczek pielgrzymki.
Obydwie miejscowości, które są oddalone od siebie o zaledwie dwa kilometry, znalazły się po dwóch stronach granicy po II wojnie światowej, w wyniku zmiany granic między Polską i Związkiem Radzieckim. Od 1991 roku, po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, Niżankowice są na terytorium tego kraju.
Na temat dnia otwartej granicy mówił również Stanisław Demkowicz i Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.
REKLAMA
Ponadto w audycji Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA, przygotował materiał o wizycie wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych.
Zaś Piotr Pogorzelski rozmawiał z Wasilijem Haniewiczem. Dyrektor Muzeum Historii Politycznych Represji Okresu Radzieckiego i członek zarządu Stowarzyszenia „Memoriał” opowiadał o losach Polaków, którzy zamieszkiwali i zamieszkują Syberię.
Natomiast Helena Szackich, szefowa Stowarzyszenia „Ogniwo” w Irkucku, w rozmowie z Tomaszem Jędruchowem, mówiła o tym, jak w ostatnim czasie wyglądał proces repatriacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą naszego kraju.
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.
REKLAMA
Magazyn „Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/db
___________________
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 15.10.17
Godzina emisji: 17.06
REKLAMA