more_horiz

"W pisarskim czyśćcu". Krzysztof Masłoń o polskich pisarzach XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 08:00
Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego czy Marka Nowakowskiego. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy". Jej autor był gościem Polskiego Radia 24.
Audio
  • 19.08.17 Krzysztof Masłoń o książce "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy"
Fragment okładki książki W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy
Fragment okładki książki "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy"Foto: mat.prom

Każdy z bohaterów książki Masłonia zmierzał własną drogą do pisarskiego nieba, niejednego jednak poprowadziła ona w odwrotnym kierunku. A, jak to zwykle bywa, dla większości metą okazał się półmetek – znaleźli się w literackim czyśćcu. Krzysztof Masłoń odniósł się w Polskim Radiu 24 do kilku pisarzy ze swojej książki - m.in. Edwarda Stachury i Jarosława Marka Rymkiewicza.

Jak napisał w swojej książce Krzysztof Masłoń, "Edward Stachura był zakochanym w poezji chłopcem wędrowcem z gitarą i butelką, w wytartych jeansach". – Zdumiony byłem rezonansem tej postaci. Stachura, przy swoim trochę wykreowanym, ale trochę jednak prawdziwym wizerunku włóczęgi, miał doskonały odbiór wśród ludzi młodszych od siebie, właściwie wśród dzieciaków, którym bardzo imponował – podkreślił Masłoń.

Dodał, że poezja, którą tworzył, była dość daleka od wszelkiej polityki. - To był poeta, który miał swoje odrębne, osobne, ale bardzo interesujące miejsce. I dziś jest jednym z tych twórców, którzy – mam taką obawę – za pewien czas będą kompletnie zapomnieni – zaznaczył.

Gość Polskiego Radia 24 mówił także o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. - Jest cały zanurzony w historii. To wielki znawca literatury romantycznej, ale nie tylko. Świetnie czuje się także w baroku – mówił. Jak stwierdził Masłoń, "jego wypowiedzi należy brać z lekkim przymrużeniem oka, bo lubi prowokować".

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję "Miedzy kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 22.10


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem