Rafał Woś: To nie jest kraj dla pracowników

2018-07-14, 23:01

Rafał Woś: To nie jest kraj dla pracowników
Fragment okładki książki Rafała Wosia. Foto: Wydawnictwo W.A.B. / mat. promocyjne

Dlaczego tak wielu z nas czuje się wykorzystywanych przez swojego pracodawcę? Dlaczego tak mało zarabiamy? Próba odpowiedzi na te pytania i dyskusja o polskim kapitalizmie w audycji Między Kropkami. Gość Polskiego Radia 24: Rafał Woś, publicysta (Dziennik Gazeta Prawna, Tygodnik Polityka).

Posłuchaj

14.07.18 Rafał Woś o polskim kapitalizmie
+
Dodaj do playlisty

Nowa książka znanego publicysty Rafała Wosia to opowieść o tym, co się stało z naszą pracą, co się z nią dzieje i wreszcie co się z nią stanie w przyszłości. Dlaczego w starym małżeństwie kapitału i pracy coraz częściej (w Polsce i na świecie) pojawia się przemoc domowa? Kto doprowadził do sytuacji, w której polski pracownik cierpi na przypadłość podobną do syndromu sztokholmskiego i jest gotów bronić swojego pracodawcy, nawet gdy ten ostatni odbiera mu resztki praw? Czy polski rynek pracy można zmienić?

I wreszcie – czy w świecie przyszłości roboty zabiorą nam miejsca pracy? A może będzie dokładnie odwrotnie? Może wszyscy będziemy pracować przez 24 godziny na dobę na super elastycznym rynku pracodawcy hegemona? Rafał Woś próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych ważnych pytań, dotyczących codzienności i przyszłości każdego z nas.

- Zaliczam się do pokolenia, które całe swoje dorosłe życie spędziło w warunkach kapitalizmu. Nie widzę potrzeby jego idealizowania, mówienia wyłącznie o jego jasnych stronach i wyciszania ciemnych. Realny kapitalizm, ten w którym żyjemy od trzydziestu lat jest pełen ciemnych zakamarków - wyjaśniał Rafał Woś - Jest to hegemoniczny system nie pozbawiony wad, który zbudował sobie pewną mitologię. System w którym powstające nadwyżki są akumulowane w rękach niewielu. Posiadający owe nadwyżki potrzebują całego zestawy uzasadnień, wyjaśniających dlaczego powstające nierówności są nieprzypadkowe. Jednym z mitów który ma to podtrzymywać jest mit równych szans. Jeśli się z nim zgodzić, to nie przypadek, szczęście czy dziedziczenie decyduje o sukcesie. Znajduje to odzwierciedlenie w opowieściach o karierach "od pucybuta do miliona". Jeśli jednak popatrzeć na to szerzej, ustawić obok siebie zamożnych i bardzo zamożnych zwycięzców kapitalizmu, to się okaże, że przykładów takich karier jest tam zdecydowanie mniej. Nie potwierdzają tej tezy, są wyjątkami. To kapitał, rozumiany szeroko, jako zasoby finansowe, symboliczne czy kulturowe, posiadany na stracie daje nam przewagę wobec innych. Reguła kapitalizmu jest następująca: tym co mają, w kapitalizmie będzie dodane, a tym którzy nie mają, jeszcze się odbierze. Historia kapitalizmu, w postaci w jakiej powstał w początkach XVIII wieku, to także okres wielkich buntów przeciwko takiemu stawianiu sprawy. Najbardziej znanym jest bunt robotniczy pod hasłami socjalizmu i komunizmu. Ale i współcześnie są próby oporu wobec tak rozumianej niesprawiedliwości -.

Więcej w całej audycji.

Gość PR24: Rafał Woś, autor książki "To nie jest kraj dla pracowników".

Rozmawiała Weronika Wakulska.

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 19:10

Polecane

Wróć do strony głównej