more_horiz

Co czytać w czasie epidemii? Rekomendacje książek na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 19:42
- Powinniśmy szukać opowieści, które oderwą nas od obecnej sytuacji. Potrzebujemy odskoku i odrobiny uśmiechu. Musimy bronić się psychicznie i duchowo przed presją, w której się znaleźliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz, pisarz.
Audio
  • Marek Ławrynowicz poleca lektury na czas epidemii koronawirusa ("Między Kropkami")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Billion Photos

Gość Polskiego Radia 24 polecał lektury godne uwagi na czas pandemii. 

Giovanni Bocacchio - "Dekameron"

- To opowieść z czasu zarazy, ale dotyczy jej tylko prolog, natomiast pozostałe części dotyczą innych tematów. Pomysł Bocacchio jest dla nas twórczy i powinniśmy przywiązywać wagę do tego, co jest dalej. Powinniśmy szukać opowieści, które oderwą nas od obecnej sytuacji. Potrzebujemy odskoku i odrobiny uśmiechu. Musimy bronić się psychicznie i duchowo przed presją, w której się znaleźliśmy - mówił Marek Ławrynowicz.

william_faulkner663.jpg
William Faulkner i najbardziej zapadające w pamięci postaci literatury amerykańskiej

- Czytelników powinny zainteresować opowiastki o zabarwieniu erotycznym, ale warto zacząć od pierwszego dnia, gdzie jest dużo o duchowości i przesłaniach religijnych - dodał.

Michaił Bułhakow - "Mistrz i Małgorzata"

- Tak książka ma bardzo wiele zalet. Na dziś jest bardzo śmieszna i opowiada o barwnych bohaterach, pozwalając nam się odprężyć. Jest znakomicie napisana i bardzo cudownie się to czyta. To także książka mówiąca o ważnych i poważnych tematach. To chyba najlepiej napisana chrześcijańska powieść. Zawsze warto czytać tę książkę - podkreślił rozmówca.

- Bułhakow połączyć wartką akcję powieści z głębokim przesłaniem i dlatego warto po nią sięgnąć. Pojawia się tam wątek alter ego pisarza. Nie mógł publikować i był skazany na siedzenie w domu i pracę nad tą powieścią. Wiadomo było, że taka powieść nie może ukazać się w czasach Stalina, dlatego ta powieść jest niesłychanie dopracowana - zwrócił uwagę.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Kinga Michalska poleca "Kobietę ze szkła". Jakie tajemnice kryje powieść Caroline Lea?

- Każda dobra powieść jest wielopłaszczyznowa i każdy czytelnik odkrywa jej inne warstwy. W najwybitniejszych powieściach zostaje pewien margines, który jest niedostępny lub odkrywamy po latach coś, czego nie spostrzegliśmy wcześniej - podsumował Marek Ławrynowicz.

W audycji również recenzje książek "Przygody Dobrego Wojaka Szwejka" J. Haska i "Czuły Barbarzyńca" B. Hrabala.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Marek Ławrynowicz (pisarz)

Data emisji: 18.04.2020

Godzina emisji: 19.07

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem