more_horiz

"W pisarskim czyśćcu". Krzysztof Masłoń o polskich pisarzach XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 08:00
Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego czy Marka Nowakowskiego. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy". Jej autor był gościem Polskiego Radia 24.
Audio
  • 19.08.17 Krzysztof Masłoń o książce "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy"
Fragment okładki książki W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy
Fragment okładki książki "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy"Foto: mat.prom

Każdy z bohaterów książki Masłonia zmierzał własną drogą do pisarskiego nieba, niejednego jednak poprowadziła ona w odwrotnym kierunku. A, jak to zwykle bywa, dla większości metą okazał się półmetek – znaleźli się w literackim czyśćcu. Krzysztof Masłoń odniósł się w Polskim Radiu 24 do kilku pisarzy ze swojej książki - m.in. Edwarda Stachury i Jarosława Marka Rymkiewicza.

Jak napisał w swojej książce Krzysztof Masłoń, "Edward Stachura był zakochanym w poezji chłopcem wędrowcem z gitarą i butelką, w wytartych jeansach". – Zdumiony byłem rezonansem tej postaci. Stachura, przy swoim trochę wykreowanym, ale trochę jednak prawdziwym wizerunku włóczęgi, miał doskonały odbiór wśród ludzi młodszych od siebie, właściwie wśród dzieciaków, którym bardzo imponował – podkreślił Masłoń.

Dodał, że poezja, którą tworzył, była dość daleka od wszelkiej polityki. - To był poeta, który miał swoje odrębne, osobne, ale bardzo interesujące miejsce. I dziś jest jednym z tych twórców, którzy – mam taką obawę – za pewien czas będą kompletnie zapomnieni – zaznaczył.

Gość Polskiego Radia 24 mówił także o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. - Jest cały zanurzony w historii. To wielki znawca literatury romantycznej, ale nie tylko. Świetnie czuje się także w baroku – mówił. Jak stwierdził Masłoń, "jego wypowiedzi należy brać z lekkim przymrużeniem oka, bo lubi prowokować".

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję "Miedzy kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 22.10


Zobacz także

Zobacz także