more_horiz

„Rudowłosa”. Tajemnicza i wielowątkowa powieść tureckiego noblisty

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 19:33
Współczesny dramat, który konfrontuje Wschód i Zachód, a także przedstawia wszystkie skrajności dzisiejszej Turcji. To także opowieść o miłości i namiętności, którym towarzyszą liczne niedopowiedzenia i aura tajemniczości. Tak w skrócie prezentuje się książka „Rudowłosa” autorstwa Orhana Pamuka. W audycji „Między Kropkami” mówiła o niej Anna Wysocka z niezależnej audycji literackiej „Książki pod lupą”.
Audio
  • 20.01.2018 „Rudowłosa”. Tajemnicza i wielowątkowa powieść tureckiego noblisty
Okładka książki Rudowłosa autorstwa Orhana Pamuka
Okładka książki "Rudowłosa" autorstwa Orhana PamukaFoto: materiały promocyjne/Wydawnictwo Literackie

Powieść tureckiego laureata Nagrody Nobla to rozgrywająca się w latach 80. ubiegłego stulecia historia nastoletniego chłopca i starszego mężczyzny. Obaj pracują przy kopaniu studni w okolicach Stambułu. Ich życie odmienia się, gdy na drodze chłopaka staje piękna rudowłosa aktorka. Sprowadza ona na bohaterów utworu tragedię i przyczynia się do zaskakującego finału powieści.

– Jest to książka poruszająca temat dojrzewania, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, do bycia mężczyzną. Ważne, by nie próbować czytać dzieła Pamuka w sposób dosłowny, pomimo jej prostej historii – zaznaczyła Anna Wysocka

Książka „Rudowłosa” obfituje w wiele symboli, które powinny być dla czytelnika kluczami do właściwego jej zinterpretowania. Stary studniarz jest dla swojego ucznia jak ojciec, tytułowa postać jest jednocześnie matką i kimś, kto budzi pożądanie w młodym bohaterze utworu. Są też dwie opowieści, według których autor zachęca do zapoznania się z „Rudowłosą”. Z jednej strony to historia Edypa, a z drugiej Księga Królewska, czyli epos turecki – wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.    

Audycję „Między Kropkami” prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

______________ 

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 19:15


Zobacz także

Zobacz także