Nasza duma, nasza sława. Zespół "Mazowsze"
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" będzie prowadzony przez samorząd i ministra kultury. Dostanie też dodatkowe środki na swoją działalność. Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli Irena Groblewska - doradca w MKiDN, prof. Maria Szreder - kompozytor, pedagog i prof. Piotr Dahlik – etnomuzykolog.
2017-06-14, 11:55
Posłuchaj
Minister zdecydował o współprowadzeniu z Samorządem Województwa Mazowieckiego tej ważnej i zasłużonej instytucji przez wzgląd na długą historię i bogatą tradycję zespołu, a także rolę, jaką "Mazowsze" pełni dla kultury narodowej w kraju i za granicą.
Jak podkreśliła Irena Groblewska, to nowy projekt, który ma zadanie merytoryczne: ratowanie ważnych instytucji kultury lub zespołów narodowych i do tej pory objął on swoim działaniem 10 instytucji.
- Umowa polega na tym, że oprócz dotacji, które są przeznaczane na daną instytucję, wypłacane jest dodatkowo ponad 3 mln zł rocznie na działalność merytoryczną – podkreśliła gość audycji..
Dla zespołu Mazowsze oznacza to m.in.: możliwość wydawania płyt czy wyjazd w pełnym składzie na światowe tournee. Od 40 lat nie zdarzyło się bowiem że na trasę koncertową wyjechała cała orkiestra i chór.
REKLAMA
Prof. Maria Szreder przypomniała zaś, że choć Mazowsze to był twór propagandowy, to słynie dziś z niezwykle sprawnego aparatu wykonawczego. - Takie umiejętności wokalno-taneczne to marzenie każdego kompozytora – powiedziała gość audycji i dodała, że ówczesny repertuar był wytworem pewnej epoki, w której podkreślano narodowość, zadaniem zespołu było zaś reprezentować Polskę pomiędzy innymi krajami sowieckimi.
Gospodarzem audycji była Monika Małkowska
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 12.06.17
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA