Piotr Potworowski: zapomniany kapista
Sto lat temu grupa wybitnie utalentowanych studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zwanych kapistami wyruszyła do miasta marzeń – Paryża. Ich przydomek wziął się od skrótu KP, czyli komitet paryski.
2024-07-02, 13:41
Początkowo planowali tam zostać na kilka tygodni. Niektórzy jednak osiedlili się w Paryżu na długie lata. Losy członków Komitetu Paryskiego kształtowały się w zróżnicowany sposób, zwłaszcza w świetle wydarzeń II wojny światowej.
Jednym z kapistów, którzy po długiej emigracji powrócili do Polski był Piotr Potworowski, który zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Do kraju wrócił w 1958 roku - po "odwilży". W Polsce nie pracował długo, ponieważ zmarł zaledwie cztery lata po powrocie.
Wpływowy, ale zapomniany
Uczył się w tym czasie na plastycznych uczelniach w Sopocie i Poznaniu. Swego czasu był wpływowym pedagogiem, ale również artystą. Później został w pewnym stopniu zapomniany, ale nie przez wszystkich.
Stołeczna galeria aTAK kultywuje pamięć o Piotrze Potworowskim. Od 3 sierpnia można tam oglądać ponad 40 prac artysty. Często stykamy się z twórczością tego Kapisty, choć najczęściej o tym nie wiemy. Wielu wybitnych twórców korzystało również z jego "lekcji pejzażu"
REKLAMA
Dlaczego warto dowiedzieć się więcej na temat tej nietuzinkowej postaci polskiej historii? Kto korzystał z jego lekcji i gdzie najczęściej widzimy twórczość Piotra Potworowskiego?
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Kwadratura kultury
REKLAMA
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: Katarzyna Włodarska (dyrektor galerii aTAK)
Data emisji: 24.06.2024
Godzina: 23.33
REKLAMA
REKLAMA