Wystawa "Próg pytania. Rysunki Herberta"

2024-06-18, 12:15

Wystawa "Próg pytania. Rysunki Herberta"
Wystawa "Próg pytania. Rysunki Herberta" w warszawskiej Kordegardzie potrwa do 23 czerwca . Foto: fb.com/Kordegarda

Zbigniew Herbert podróżując, nie fotografuje. Uważa, że fotografia odbiera dziełu duszę, spłaszcza je, pozbawia życia. W zamian rysuje, a właściwie przerysowuje dzieła malarstwa, rzeźby, architektury. Szkicuje szybko, łapie wrażenie. O wystawie rysunków Herberta mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, historyk sztuki, kurator wystawy.

Jak większość turystów zwiedza miejsca obfitujące w zabytki kultury? Fotografuje się na ich tle. I "zachowuje wspomnienia" w pamięci komputera. A co we własnej głowie? 

Zbigniew Herbert uczył się analizować sztukę przy pomocy takich narzędzi, jakimi posługiwali się artyści: okiem i ręką. Notował w szkicach te dzieła, monumenty, miejsca, które go poruszyły pięknem, doskonałością, wyjątkową atmosferą. Bez aparatu fotograficznego, który, jego zdaniem, spłaszczał i trywializował sztukę.

Potem rysunkami dopełniał słowne komentarze i refleksje o tym, co widział w najważniejszych muzeach świata. Wystawa w Galerii Kordegarda otwarta na stulecie urodzin poety, pokazuje niewielki fragment jego "wizualnych notatek".

Co z nich wynika? Czy ktoś jeszcze dziś potrafi podobnie przeżywać sztukę, interpretować ją po swojemu, indywidualnie, bez podpowiedzi mediów?

REKLAMA

Posłuchaj

Katarzyna Haber o wystawie "Próg pytania. Rysunki Herberta" (Kwadratura kultury) 24:54
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

REKLAMA

Gość: Katarzyna Haber, historyk sztuki, kurator wystawy "Próg pytania. Rysunki Herberta"

Data emisji: 17.06.2024

Godzina: 23.05

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej