X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

„Bruno Schulz jest przez kino wciąż do odkrycia”

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 13:00
Minęła 125. rocznica urodzin Bruno Schulza, przed nami 75. rocznica jego śmierci. O twórczości autora "Sklepów Cynamonowych" rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury teatrolog, publicysta Jan Bończa Szabłowski i historyk polskiego filmu Katarzyna Wajda.
Audio
  • 25.07.17 Jan Bończa Szabłowski i Katarzyna Wajda o twórczości Bruno Schulza.
Grafika według autoportertu Brunona Schulza
Grafika według autoportertu Brunona Schulza Foto: wikimedia/domena publiczna

Bruno Schulz inspiruje wielu artystów. Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Jan Bończa Szabłowski, zajmuje się on twórczością Schulza od dawna. - Zaczęło się od mojej wizyty w Drohobyczu po odkryciu jego fresków w jednej z wilii. Freski zostały odkryte zupełnie przypadkowo w komórce obok kuchni w 2003 roku. To była głośna sprawa – wspominał gość.

Szabłowski wyjaśnił, że freski powstawały w niezwykłych okolicznościach. – Bruno Schulz był uznany jako tzw. Żyd pożyteczny, wykonywał prace plastyczne na rzecz swego protektora, gestapowca w czasie II Wojny Światowej. Każda jego praca ratowała mu życie – mówił gość.

Z kolei Katarzyna Wajda, zaznaczyła, że filmowych połączeń Schulza wciąż nie jest za dużo. – Ciągle twierdzę, że Schulz jest przez kino do odkrycia. Większy potencjał widzę jednak w Schulzu jako bohaterze niż Schulzu jako dostarczycielu inspiracji w sensie prozy – podsumowała.

Jak podkreślił Jan Bończa Szabłowski, chociaż Schulz wydaje się powszechnie znany, to warto "infekować" nim różnych artystów.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pr

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 24.07.17

Godzina emisji: 22.15

Czytaj także

Bruno Schulz nieznany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:35
W kolejnym odcinku cyklu radiowej Jedynki "Dosłownie kultura" spotkamy się z Agatą Tuszyńską, pisarką i autorką scenariusza do filmu dokumentalnego Adama Sikory o Brunonie Schulzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruno Schulz. Chłopiec, który nauczył się latać

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 11:00
- Kiedy się ogląda tę książkę i czyta fragmenty, które napisała Nadia Terranova, ciarki przechodzą po plecach - mówi o książce "Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń