X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ogród dawnych smaków

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:00
Czekolada, kawa, herbata – to wynalazki nie do razu i nie przez wszystkich zaakceptowane na polskich stołach. A co było napitkiem ulubionym przez wszystkich? Z czym mieszano alkohole, jak je schładzano? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: Dorota Dias-Lewandowska, znawczyni historii wina, Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Café na zamku w Malborku i Adrian Ordakowski, kuchmistrz restauracji w pałacu w Wilanowie.
Audio
  • 7.08.17 Co nasi rodacy jadali i pijali kiedyś latem, kiedy jadalnię czy inne zamknięte pomieszczenia zastępowały ogród, altana, weranda?
Jak twierdzi nasz gość, kultura picia wina jest w Polsce wciąż w powijakach
Jak twierdzi nasz gość, kultura picia wina jest w Polsce wciąż w powijakachFoto: pixabay (domena publiczna)

Jednym z najbardziej popularnych trunków w całej Polsce było dawniej wino i chociaż dziś, wkrada się ono w gusta Polaków, to w tradycji funkcjonuje już bardzo długo. - Pierwsze winnice pojawiały się już w średniowieczu. Przetrwały jednak tylko do XVI wieku. Wówczas potrzeby Polaków zaczęto zastępować winem importowanym z całej Europy – powiedziała Dorota Dias-Lewandowska.

Wino wytwarzane w naszej części Europy również musiało być jednak cenione przez smakoszy, ponieważ jak podkreślił Bogdan Gałązka Wielki Mistrz posiadał winnice w okolicy Torunia i często wręczał własne wyroby gościom. - Nie mogło być więc ono gorsze od tych sprowadzanych – zauważył gość audycji i dodał, że w księgach rachunkowych zakonu krzyżackiego, które zachowały się do dziś mamy informacje, że na dwór Wielkiego Mistrza sprowadzano ponadto 12 gatunków wina z Francji i 20 gatunków piwa, w gotyckich czasach nie było jednak z pewnością szampana.

Za wielkiego smakosza win uważany był także król Jan III Sobieski. Jak przypomniał Adrian Ordakowski, wydawał wielkie uczty, na których znajdowały przeróżne cuda. - Typowym sarmackim trunkiem był zaś browar, który wytwarzany był na każdym szanującym się dworze szlacheckim. Na samym południu Warszawy w XVII w. było około 150 takich wytwórni. Jeśli chodzi o wino to najpopularniejsze były węgierskie Tokaje, na które wydawano potężne majątki. Popularne były również miody pitne – powiedział kuchmistrz pałacu w Wilanowie.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 7.08.17

Godzina emisji: 22.15

Czytaj także

Nie pij, bo przytyjesz. Ile kalorii mają napoje alkoholowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:15
Dietetycy przestrzegają przed piciem słodkich napojów, informując o dużej ilości zawartego w nich cukru. Wysoką (a czasem i wyższą) wartość kaloryczną ma również alkohol, dlatego pojawił się rządowy pomysł podawania informacji o kaloryczności na etykietach napojów wysokoprocentowych. Ma to pomóc w budowaniu świadomości, że sprzyjają one dodatkowym kilogramom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wino i śpiew. Historia warszawskiej cyganerii

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:13
Gardzili mieszczańskim życiem, przesiadywali niczym kloszardzi na nadwiślańskim brzegu, uwielbiali biesiadować, latem wędrowali przez mazurskie pola. Zapraszamy na audycję o przedstawicielach XIX-wiecznej polskiej cyganerii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie wina mogą konkurować z najlepszymi światowymi trunkami?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:04
Choć Polska to nie Włochy czy Kalifornia, to jednak staje się coraz większym producentem wina. W dodatku jest ono coraz lepszej jakości.
rozwiń zwiń