X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Renesans domów kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 13:00
Czemu dziś służą domy kultury, czego można się tam nauczyć i jakie predyspozycje rozwinąć? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: kompozytorka Maria Szreder, choreograf w Służewskim Domu Kultury Mirosław Woźniak i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie Marek Masłowski.
Audio
  • 14.08.17 Domy kultury to wysoka kultura i poczucie wspólnego uczestnictwa w czymś rozwijającym osobowościowo i emocjonalnie.
Domy Kultury uważano dawniej za schedę po PRL
Domy Kultury uważano dawniej za schedę po PRLFoto: wikimedia.org/Lukas Varhol

Pierwszy Dom Kultury powstał w 1950 roku w Nowym Dworze w Gdańsku. Jednak po ustrojowej transformacji zainteresowanie tego typu rozrywką stopniało, gdyż uważano je za schedę po PRL-u. Dziś Domy Kultury znów stały się popularne i przeżywają swój renesans. Wiele z nich skupia ludzi wszystkich pokoleń – od wieku przedszkolnego po senioralny. W Warszawie funkcjonuje ich aż około czterdziestu.  

Jak tłumaczyła Maria Szreder, domy kultury powstawały po II wojnie światowej, jako enklawy kultury, a ich istnienie wiązało się z uczestnictwem w sztuce. - Była taka myśl, aby po II wojnie światowej, społeczeństwo rozweselić i dostarczyć mu możliwości uczestnictwa w kulturze wyższej. Powstawały amatorskiej centra kultury ludowej, które stanowiły dla ludzi odskocznię i chwilę wytchnieniach – powiedziała kompozytorka.

Zdaniem Mirosława Woźniaka dom kultury to obecnie miejsce wyznaczające nowe trendy. – Placówka na Służewie ma swoją scenę, widownię, sale baletowe, a nawet studio nagraniowe. Oprócz tego w ofercie mamy wiele różnych zajęć od fotografii i tańca, po zajęcia musicalowe taneczno-wokalno-aktorskie – powiedział gość audycji.

Jak podkreślił zaś Marek Masłowski ekskluzywność współczesnych domów kultury wyznaczają przede wszystkim młodzi wychowankowie. - Zajmujemy się dziećmi od przedszkolaka po wiek dojrzały – powiedział dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 14.08.17

Godzina emisji: 22.10

Zobacz więcej na temat: Warszawa Pałac Kultury i Nauki

Czytaj także

Tylko niewielu żyje z uprawiania sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:41
Co najmniej połowa magistrów sztuki chce „zostać artystą”. W jaki sposób wejść w rynkowy obieg, jak zaistnieć w świadomości publicznej i gdzie pokazać prace? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli Katarzyna Haber -  historyk sztuki i kurator galerii Apteka Sztuki oraz Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki, kurator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura Kultury: O demokratyzacji pojęcia twórcy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:00
Jaki status społeczny i prawno-ekonomiczny zajmuje obecnie artysta? Jakie ma możliwości pracy i jaką ochronę zapewnia mu państwo? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w MKiDN, Krzysztof Lewandowski, dyrektor ZAiKS i Prot Jarnuszkiewicz, dziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura Kultury: Kultura wśród dzikich zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 13:00
Wizyta w warszawskim ZOO to nie tylko okazja do spotkania z egzotyczną fauną, ale także wydarzenie kulturalne. Jakie artystycznie projekty są tam realizowane? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: Ewa Zbonikowska-Rembiszewska, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda” oraz Izabella Chełkowska-Wolczyńska, scenografka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogród dawnych smaków

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:00
Czekolada, kawa, herbata – to wynalazki nie do razu i nie przez wszystkich zaakceptowane na polskich stołach. A co było napitkiem ulubionym przez wszystkich? Z czym mieszano alkohole, jak je schładzano? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: Dorota Dias-Lewandowska, znawczyni historii wina, Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Café na zamku w Malborku i Adrian Ordakowski, kuchmistrz restauracji w pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń