X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gombrowicz dla współczesnych. "Obiad u finansjery z udziałem cynicznych beneficjentów transformacji"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 11:08
„Biesiada u hrabiny Kotłubaj” to opowiadanie Witolda Gombrowicza napisane w 1928 roku. Historia ta doczekała się współczesnej adaptacji w postaci spektaklu, który wyemitowała TVP 8 stycznie br. Gośćmi Kwadratury Kultury byli: Jan Bończa – Szabłowski, autor adaptacji oraz jej reżyser Robert Gliński.
Audio
  • 15.01.18 Robert Gliński: „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” ma w sobie coś fantastycznego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Materiały prasowe

Spektakl TVP w reżyserii Roberta Glińskiego i adaptacji literackiej Jana Bończy-Szabłowskiego można umiejscowić w przeszłości, ale ciekawiej odnieść do sytuacji bieżącej. Oto na obiedzie u nowej arystokracji czyli finansjery spotykają się cyniczni beneficjenci transformacji oraz młody, naiwny pretendent do sfery kultury. Ubóstwo jarskiego menu jest zarazem manifestem snobizmu, hipokryzji i okrucieństwa.

- Kilka lat temu pomyślałem, że krytyk teatralny powinien też sam coś zaproponować - powiedział Jan Bończa – Szabłowski i dodał, że poprzednie wersje sceniczne czy radiowe nie podobały mu się. – Przypominały one trochę sztukę o zachowaniu się przy stole, a przecież to zupełnie nie o to chodziło. Postanowiłem pobawić się trochę tym utworem – tłumaczył gość audycji.

Jak podkreślił Robert Gliński, "Biesiada" została napisana na początku drogi twórczej Witolda Gombrowicza, ale ma w sobie coś fantastycznego. - Skupia w sobie wiele wątków i myśli, które zostają później kontynuowane, łatwo było więc połączyć w tym tekście fragmenty operetki  z innymi powieściami. Był to wspaniały materiał dla aktorów, którzy pochodzą z różnych światów – zaznaczył reżyser i dodał, że choć nie było łatwo połączyć Bogdana Łazukę z Anną Polony, to w efekcie udało się stworzyć spójną całość.

W adaptacji opowiadania Gombrowicza zagrali: Anna Polony (jako hrabina Maria Kotłubaj), Barbara Kraftówna (Stara Markiza), Bohdan Łazuka (Baron Apfelbaum de domo książę Pstryczyński), Piotr Adamczyk (ON, Gombrowicz) i Grzegorz Małecki (Kucharz Filip).

Premiera spektaklu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” w TVP1 odbyła się 8 stycznia 2018 roku.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 15.01.18

Godzina emisji: 22.15

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak