X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Autorytety – kto dzisiaj się do nich zalicza?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 08:00
Autorytet – to człowiek bądź instytucja, która uchodzi za skarbnicę wiedzy, wartości moralnych, a także wzorzec zachowania i wyglądu, dopasowany do wymagań miejsca i epoki. Upadek, nawet zanik autorytetu rodziców, dziadków i innych starszych członków rodziny to nie jedyny sygnał i oznaka tego, że tradycyjne autorytety przestały się liczyć. O autorytetach mówili w audycji Kwadratura Kultury Artur Wolski, etyk oraz teolog i Grzegorz Simborowski, student IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Audio
  • 22.01.2018 Artur Wolski i Grzegorz Simborowski o autorytetach
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: unplash / CC0

Symbolami autorytetu są cechy zewnętrzne: ubiór (mundur, toga, sutanna, klasyczny, dobrze skrojony garnitur lub dla kobiet „garsonka”); wielkość ciała (najczęściej rośli mężczyźni lub kobiety; mocny, niski głos. Kiedyś – wiek. W filmie Pawła Maślony „Atak paniki” pojawia się wątek utraty autorytetu przez matkę (i w ogóle rodziców).

W „Ataku paniki,” który miał premierę kilka dni temu, jest wiele wątków, które dotyczą bieżących przeobrażeń w obszarze etyki, wartości i obyczajowości, dokonujących się tu i teraz, w przyspieszonym tempie. Jedna z postaci – matka uzależnionego od gier komputerowych młodego człowieka – przypomina bohaterkę filmu Pawła Sali „Matka Teresa od kotów”.

Według Grzegorza Simborowskiego rodzice mimo wszystko pozostają autorytetem dla młodzieży. – W badaniach wyszło paradoksalnie, że autorytetem młodych ludzi są rodzice. Mimo że mamy pokutujące przekonanie, że to media będą wpływać na kształtowanie autorytetów u młodych ludzi, to okazuje się, że to rodzice są podstawowymi osobami, do których odwołują się młodzi ludzie. Te pytania były przeprowadzone w Wiśle, więc pytanie czy da się je przenieść na inne regiony. Rodzice w latach 90. musieli uczestniczyć w pogoni za dobrem rodziny, często brakowało czasu dla ich dzieci. Wśród przyjaciół widziałem, że te relacje zanikały – powiedział student.

Zdaniem Artura Wolskiego boimy się deklarować, że szukamy autorytetu. – Powiedziałbym, że autorytet to jest ktoś między mistrzem i pasjonatem. Nie obawiałbym się zmieniania mistrzów od czasu do czasu. Szukam autorytetów, mistrzów, nie obawiam się tego i szukam ich wśród starych ludzi, wystarczy przypomnieć Andrzeja Wajdę, prof. Bartoszewskiego, Hannę Krall, Wiktora Osiatyńskiego, z którymi często miałem przyjemność prowadzić spotkania – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________ 

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 22:15


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy celebryci zastąpią autorytety?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 22:00
Celebryci to osoby znane z tego, że są znane. Coraz częściej są bezpodstawnie uznawani za autorytety w różnych dziedzinach życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorytety na wymarciu?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 22:00
Dziś pogrzeb Władysława Bartoszewskiego, człowieka, który dla wielu Polaków był moralnym autorytetem. W poprzednich latach żegnaliśmy Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego czy Czesława Miłosza – kolejnych wybitnych przedstawicieli narodu. Jednak, po ich śmierci nie pojawiają się nowi ludzie, którzy byliby przykładem dla pozostałej części społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczeństwo polskie na kozetce u psychoterapeuty

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 15:30
Co wydarzy się za drzwiami gabinetu psychoterapeuty, gdy na terapię pojedynczego pacjenta trafi cały naród? Kompleksową diagnozę i wytyczne do zbiorowej terapii Polaków podają autorzy książki „Polski na kozetce”, m.in. prof. Andrzej Leder, prof. Bogdan de Barbaro, prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz prof. Philip Zimbardo. W audycji Warto Czytać redaktorka książki Anna Zajenkowska mówiła m.in. o swojej pracy nad publikacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szacunek – czy jeszcze go do siebie mamy?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 22:45
Coraz częściej mamy do czynienia z „hejtem” i przejawami nietolerancji. Szacunek do drugiego człowieka zastępuje „szacun”. Autorytety zmieniają się w „ekspertów od wszystkiego”. O szacunku dla bliźnich w audycji Kwadratura Kultury mówili dziennikarze Ewa Czaczkowska i Paweł Sito.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest posłuszeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 20:30
– Realne skonfrontowanie się z zagrożeniem może przynieść odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jak bardzo człowiek może być posłuszny – powiedział dr Tomasz Grzyb, psycholog społeczny. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat tego, czym jest posłuszeństwo i jaki wpływ na czyny ludzi ma osoba tzw. autorytetu.
rozwiń zwiń