X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Inne spojrzenie" na życie i twórczość Jerzego Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 23:59
W dwadzieścia lat po śmierci Jerzego Tchórzewskiego w Warszawie odbędą się dwie wystawy jego sztuki, pod wspólnym tytułem "Inne spojrzenie": w Galerii Kordegarda i w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. O ekspozycjach mówili w Polskim Radiu 24 ks. Mirosław Nowak, szef muzeum, oraz Krzysztof Tchórzewski, reżyser filmowy, prywatnie syn malarza.
Audio
  • [10.12.19] Krzysztof Tchórzewski: wystawa w Kordegardzie i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej złożona jest wyłącznie z obrazów z prywatnych kolekcji (Polskie Radio 24)
Wystawa prac Jerzego Tchórzewskiego w NCK
Wystawa prac Jerzego Tchórzewskiego w NCKFoto: Bartek Bartosiński (Facebook.com/@NarodoweCentrumKultury)

W Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej od 5 grudnia na wspólnej wystawie pt. "Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych" można zobaczyć blisko 80 obrazów tego wybitnego współczesnego twórcy, które do tej pory były prezentowane sporadycznie lub nie wystawiane w ogóle. Wystawę zorganizowało Narodowe Centrum Kultury.

Tajemnice-dzieł-sztuki-okładka duza 1200.jpg
Jakie sekrety skrywają największe dzieła sztuki?

Przekrojowa wystawa dzieł

Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że wystawa w Kordegardzie jest złożona wyłącznie z obrazów Tchórzewskiego z prywatnych kolekcji. - Prace ojca są we wszystkich muzeach narodowych w Polsce. Wystawione prace pochodzą ze zbiorów rodzinnych i kolekcji prywatnych - mówił syn artysty.

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wystawiane będą obrazy przede wszystkim o treści religijnej, ale nie tylko. - Wystawa ma charakter przekrojowy. Obrazy są ułożone w miarę chronologicznie, poczynając od "obrazków dla Krzysia", aż po szczególnie wymowne, szczególnie skomponowane cztery ostatnie dzieła. W kontekście 20-lecia śmierci Tchórzewskiego, to wspomnienie jest bardzo wymowne - mówił ks. Mirosław Nowak.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Weekend Kulturalny". Wystawa prac Jerzego Tchórzewskiego w Narodowym Centrum Kultury

Szef Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wspominał, że po raz pierwszy twórczość Jerzego Tchórzewskiego poznał jeszcze w latach 80. - Widziałem tryptyk pasyjny: "Ukrzyżowanie", "Pieta" i "Golgota". Już wtedy te dzieła robiły wielkie wrażenie. Po latach, kiedy muzeum gości przekrojową wystawę prac artysty, to wciąż robi wrażenie. To szalenie ekspresyjna sztuka, uduchowiona, a jednocześnie trzymająca się kondycji człowieka - podkreślał ks. Mirosław Nowak.

Grupa Krakowska w Warszawie

Jerzy Tchórzewski był jednym z założycieli Grupy Krakowskiej II. Syn artysty wspominał, spotkania z najważniejszymi twórcami powojennej Polski. - Pozwalał mi być obecnym w życiu jego domu, gdzie zjeżdżała awangarda i tacy artyści jak Kantor, Nowosielski, Brzozowski, Różewicz i Herbert. Oni byli stałymi bywalcami pracowni ojca. Mieszkaliśmy w stalinowskim budynku, wokół którego były ruiny. Spotkania z Grupą Krakowską II były nieprawdopodobnymi spotkaniami - wspominał Krzysztof Tchórzewski.

Jerzy Tchórzewski zmarł 25 grudnia 1999 roku. Proces malarski postrzegał jako wywoływanie żywej, strzelającej iskry, z martwych polan. Jak mówił, "żywioł malarstwa jest ogniem, nad którym twórca nie zawsze może zapanować". Wiedział, że sztuka niesie nie tylko wielkie uniesienia, ale także pewne zagrożenia dla artysty - że może go wynosić wysoko, ale także zniszczyć.

W rozmowie także o muzie Jerzego Tchórzewskiego, a także o autentyzmie w sztuce. "Kwadraturę kultury" prowadziła Monika Małkowska.

***

Data emisji: 10.12.19

Godzina emisji: 23.25


Polskie Radio 24, nck.pl/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między kropkami. "Tajemnice dzieł sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 19:34
- Aby poznać dzieło sztuki, należy zanurzyć się w ikonografię danej epoki. Nie da się robić tego w oderwaniu od znaków i symboli danej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Łenyk-Barszcz, autorka książki "Tajemnice dzieł sztuki. Gościem audycji był również Przemysław Barszcz, współautor książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Konkursowa wystawa biżuterii artystycznej w Galerii Milano

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 14:55
Na początku XXI stulecia upodobania estetyczne i proekologiczna postawa zmieniły podejście do biżuterii. Już nie wartość surowców, ale pomysłowość projektanta odgrywa wiodącą rolę. O wystawie "Kolekcja" grupującej prace 30 artystów z okazji 30-lecie istnienia Galerii Milano mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Kochanek-van Dijk, artystka, kuratorka, założycielka i szefowa galerii.
rozwiń zwiń