Reksio znów zamacha ogonem? Dyrektor SFR: przyglądamy się naszym bohaterom z przeszłości

- Dylemat dotyczy tego, czy przywracając dawnych bohaterów do życia, wyposażyć ich w nowe atrybuty, czy zmienić ich cechy i kreskę? To nie są łatwe decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Chmiel, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała.

2021-07-07, 11:59

Reksio znów zamacha ogonem? Dyrektor SFR: przyglądamy się naszym bohaterom z przeszłości

Posłuchaj

Maciej Chmiel o Studiu Filmów Rysunkowych (Kwadratura kultury)
+
Dodaj do playlisty

Studia Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała posiada wspaniałą historię. Zaczynem było katowickie Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, założone w 1947; po roku zespół przeniósł się do Wisły, następnie, już na stałe, do Bielska-Białej. Do tej pory w SFR zrealizowano ponad 1000 filmów; twórcy otrzymali ok. 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Od 1963 na ekranach pojawiają się najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji – Bolek i Lolek. Konkurencją dla nich stał się Reksio, czterołapy bohater (1967 do 1990). Potem byli jeszcze profesor Baltazar Gąbka, Pampalini, Marceli Szpak… i inni.

Powiązany Artykuł

forum-0428299675%20Giersz.jpg
Animator na 1500 procent, czyli Witold Giersz

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Studio zawsze stało na dwóch nogach. - Jedną były filmy dla dorosłych, które w pewnym momencie przybrały autorski rys, a drugą były filmy dla dzieci. Dzięki nim studio stało się rozpoznawalne na całym świecie. Kreskówki były trafione w treści i w formie. Stały się przebojem eksportowym polskiej kinematografii - tłumaczył Maciej Chmiel. 

Posłuchaj

Maciej Chmiel o Studiu Filmów Rysunkowych (Kwadratura kultury) 22:15
+
Dodaj do playlisty

Przyznał też, że Studio prowadzi wstępne prace nad nowymi odcinkami przygód Reksia. - Są na tyle obiecujące, że niedługo wypowiemy się na ten temat oficjalnie. Ciągle są to jednak plany. Przyglądamy się też innym bohaterom z przyszłości, rozważając ich potencjał, jeśli chodzi o przeniesienie ich do współczesności. Dylemat dotyczy tego, czy przywracając dawnych bohaterów do życia, wyposażyć ich w nowe atrybuty, czy zmienić ich cechy i kreskę. To nie są łatwe decyzje. Z jednej strony mamy do czynienia z sentymentem, pamięcią pokoleń o formie. Z drugiej strony pojawiły się nowe trendy i techniki animacji, które w inny sposób rysują bohaterów i ich historie - tłumaczył dyrektor Studia Filmów Rysunkowych. 

REKLAMA

Jakie inne plany ma Studio? W jakim stopniu komputeryzacja zmieniła charakter pracy? O tym również w nagraniu audycji. 

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Maciej Chmiel (dyrektor SFR)

REKLAMA

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 23:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej