more_horiz

"Człowiek potrzebował duchowego oczyszczenia". Sieczkowski o kulturze dni wolnych od pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:01
- W miarę kształtowania się społeczeństwa, naszej cywilizacji zaczęliśmy odczuwać potrzebę czasu wolnego. Dawniej nawet władcy nadawali dni wolne i zakazywali pracy, aby na przykład uczestniczyć w koronacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek (m.in. "Zimy stulecia") i "Bloga krawatowego". 
Grzegorz Sieczkowski: nie traktujmy święta tylko jak odpoczynku dla ciała
Grzegorz Sieczkowski: nie traktujmy święta tylko jak odpoczynku dla ciałaFoto: shutterstock/Pra Chid

Gościem audycji "Kwadratura kultury" był Grzegorz Sieczkowski, a tematem rozmowy dni wolne od pracy oraz to, jak ta kultura kształtowała się na przestrzeni lat.

Na samym początku historyk zaznaczył, że "mówiąc o dawnej pracy, musimy mieć świadomość, że przez wieki cały nasz styl funkcjonowania się zmienił". - Choć nie nasza psychologia, ponieważ nadal niczym się nie różnimy od człowieka jaskiniowego psychologicznie, za to otoczenie udało się nam na tyle ukształtować, że boimy się innych strachów i też inaczej funkcjonujemy. Kiedyś walczyliśmy o przeżycie - tłumaczył Grzegorz Sieczkowski. 

Dodał, że w miarę kształtowania się społeczeństwa, naszej cywilizacji "zaczęliśmy odczuwać potrzebę czasu wolnego". Przypomniał, że dawniej nawet władcy nadawali dni wolne i zakazywali pracy, aby na przykład uczestniczyć w koronacji władcy.  - To był czas świętowania - podkreślił. 

Stwierdził też, że ludzie w różny sposób odczuwają potrzebę odpoczynku. -  I religijnie, i duchowo potrzebowaliśmy jakiegoś oczyszczenia - wyjaśnił. 

- Nie traktujmy święta tylko jak odpoczynku dla ciała, ale też duchowo bez względu na kulturę, szerokość geograficzną. Człowiek potrzebował duchowego oczyszczenia - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie nagrania. 

Posłuchaj
24:38 PR24_AAC 2022_01_11-23-35-10.mp3 Grzegorz Sieczkowski: przez wieki cały nasz styl funkcjonowania się zmienił ("Kwadratura kultury")

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta, autor książek, m.in. "Zimy stulecia" i "Bloga krawatowego")

Data emisji: 12.01.2021

Godzina: 23:35 

nj

Zobacz także

Zobacz także