more_horiz

"Kwadratura kultury". Gdy jedzenie staje się naszym pocieszeniem  

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 14:15
- Już dawno temu zatraciliśmy tę pierwotną potrzebę, poczucie, do czego powinno służyć nam jedzenie. Jedzenie powinno być paliwem, by organizm mógł po prostu działać - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Honory, specjalistka w zakresie holistycznej metody odchudzania, emocji i psychologii.
Obraz Deser Willema Claesza Hedy
Obraz "Deser" Willema Claesza HedyFoto: Wikipedia/domena publiczna

Dlaczego jemy? Oczywiście po to, aby żyć, ale czy na pewno? Może trawi nas innego rodzaju głód, emocjonalny, brak satysfakcji z pracy, rodziny, poczucie osamotnienia lub po prostu stres? Ważna jest także kwestia naszej kultury, tradycji czy miejsca, w którym się urodziliśmy, rodzimych potrzeb, czy tego, jak się wychowywaliśmy. Zastanówmy się, co ma największy wpływ na to, co jemy, i dlaczego takie, a nie inne są nasze żywieniowe nawyki i decyzje.

O pułapkach związanych z traktowaniem jedzenia jako narzędzia do redukcji stresu czy niebezpiecznych dla zdrowia trendach w modzie i żywieniu mówiła Monika Honory. - Dziś w jedzeniu odnajdujemy pocieszenie, jedzenie zastępuje nam przyjaciela, potrafi być lekiem na całe zło, dzisiaj jedzenie to miłość, przyjaciel czy pomoc w eliminowaniu stresu - zauważyła.

- Powinno mówić się przede wszystkim o zdrowiu, o zdrowym ciele, także o zdrowym pokazywaniu siebie. Obserwuję trendy w internecie, bardzo często pokazują się tam dziewczyny, które mają nadmiar kilogramów, a otyłość jest tak pokazywana, jakby była reklamowana. Często te osoby piszą o sobie, że siebie akceptują. Zastanawiam się, czy gdyby jakaś osoba rzeczywiście siebie akceptowała, miałaby potrzebę pokazywania tego (…). Temat społecznej akceptacji otyłości jest dosyć trudny. Powinna być w społeczeństwie budowana umiejętność pomagania takim osobom, podpowiadania relacji z nimi (…). Otyłość tak wpływa na wiele obszarów naszego życia, że nie sposób być szczęśliwym wtedy, gdy ogranicza ona wiele rzeczy, poczynając od zwykłych codziennych spraw utrudniających funkcjonowanie - zauważyła.

Posłuchaj
23:36 PR24 2023_01_24-23-36-01.mp3 Monika Honory o nawykach żywieniowych (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)

Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Monika Honory

Data emisji: 25.01.2022

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także