more_horiz

"Kwadratura kultury". Tkanina: spleciona z polskimi dziejami

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 08:55
- Arrasy wawelskie to niezwykła kolekcja, najważniejsza wśród europejskich i cudem ocalała z zawieruch wojennych i rozbiorów. Są chlubą Wawelu i jedynymi przedmiotami związanymi z tamtejszymi wnętrzami, wszystkie inne to dary lub zakupy dokonane po I Wojnie Światowej i rozbiorach – mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Agnieszka Bender, historyk sztuki, wykładowczyni Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
Arrasy wawelskie
Arrasy wawelskieFoto: MAREK LASYK/REPORTER

Tkaniny są świadectwem naszej historii.  O nich właśnie traktowała niedawno zorganizowana konferencja naukowa „Tkanina – cenne dziedzictwo, przedmiot współczesnych badań”. Tekstylia, którymi zajmowali się badacze różniły się wszystkim. Wykonane z różnej materii, i różnymi technikami o różnym przeznaczeniu. Jedne służy jako dekoracja wnętrz, inne jako element paradnego stroju. Niektóre były używane jedynie podczas podniosłych ceremonii, inne zaś towarzyszyły naszym przodkom w codzienności.

W Polsce tkanina długo była niedoceniona i… nierozpoznana. Uwagę badaczy przyciągnęła stosunkowo niedawno. Jej właśnie, jako cennemu kulturowemu dziedzictwu, poświęcone zostały badania przedstawione na niedawno zorganizowanej konferencji naukowej. Na tkaninę wreszcie „rzucono światło”, pokazując jej różnorodne funkcje, odmienny wygląd i charakter. Okazało się, że w tekstylia została wpleciona nasza historia.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Rozmawiała Monika Małkowska.

 ____________________ 

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 23:35

Zobacz także

Zobacz także