„Witamy w białej Afryce”. Reportaż Wojciecha Rogali
Zaskakujące, że w dziejach XX w. Polskę i Namibię łączą podobne tragiczne doświadczenia - zagłada ludności w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz działania komunizmu. Nieznaną historię kraju nazywanego niegdyś „bastionem białego człowieka” przybliża reportaż Wojciecha Rogali "Witamy w białej Afryce”. Autor opowiadał o nim w audycji Warto Czytać.
2017-06-11, 14:57
Posłuchaj
Wojciech Rogala jest z wykształcenia geografem, a z pasji - podróżnikiem. W unikatowej relacji ze współczesnej Namibii kreśli obraz kraju, którego mieszkańcy starają się budować normalną codzienność po dziesięcioleciach zmagań i cierpień. Jego rozmówcy poruszają tematy związane z niemieckim kolonializmem, południowoafrykańską okupacją, wojną z komunizmem oraz niepodległością osiągniętą w 1990 roku.
Jak stwierdził autor książki, Afryka od zawsze go interesowała. - Patrząc na ten kraj z punktu widzenia historii można zobaczyć dużo punktów wspólnych z Polską. Uzyskaliśmy niepodległość w tym samym okresie, przeszliśmy bardzo długi okres bycia pod zaborem. Doświadczyliśmy okupacji niemieckiej przy czym w Namibii Niemcy zamordowali procentowo o wiele więcej ludzi niż w Polsce w czasie II Wojny Światowej. To także ponad 30-letnia walka z komunizmem – wyliczał Rogala.
Jak dodał, „mamy wspólne doświadczenia, a jednak nasze kraje rozwinęły się w zupełnie inny sposób”. Odniósł się także do tytułu jego książki. – W moim reportażu dotykam części kontynentu, gdzie biała ludność jest ludnością tutejszą, tubylczą. Pierwsi biali osiedlili się w 1652 roku na terenach, które nie były zamieszkane przez czarnych Afrykańczyków. To prawdziwe afrykańskie plemiona, ale o białym kolorze skóry - wyjaśnił.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.
Polskie Radio 24/pr
Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 11.06.17
Godzina emisji: 14:15
REKLAMA