Mobbing jest wciąż problemem. "Przepisy są zbyt mało precyzyjne"
Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ, Wiktoria Wawrzyniak od Pracodawców RP oraz dr Barbara Godlewska-Bujok, przewodnicząca Rady Ochrony Pracy dyskutowali w Polskim Radiu 24 o sposobach walki z mobbingiem.
2025-05-17, 16:00
W opinii dr Barbary Godlewskiej-Bujok przepisy prawa pracy określając czym jest dyskryminacja w pracy, a czym jest sam mobbing, są bardzo mało dokładne i trudne do rozróżnienia dla pracowników i samych pracodawców. Tym bardziej, że wiele zachowań jak np. molestowanie może być także przestępstwem z kategorii mobbingu.
A dość często zachowanie mobbingowe ma podłoże dyskryminacyjne, brakuje przepisów prawnych, czym jest mobbing. Zawsze chodzi o długotrwałe nękanie pracownika, nawet gdy chodzi o żarty o podłożu dyskryminacyjnym. Ale to musi być indywidualne nękanie, choćby przez e-maila, sprawca musi znać swoją ofiarę.
Posłuchaj
Zdaniem Pawła Śmigielskiego, nie jest łatwo udowodnić uporczywe działania mobbingowe, stosowane wobec pracownika, bo nie ma precyzyjnych zapisów jak długo musi dochodzić do takich czynów. W przepisach jest zapis o 6 miesiącach, ale sądy potrafiły wydawać wyroki, gdy do takich czynów dochodziło tylko przez jeden dzień.
Ofiara musi też udowodnić, że takie działania mobbera, miały ją wyeliminować z grona współpracowników, także przed podważanie jego zawodowych kompetencji. Przepisy prawa są zbyt skomplikowane dla pracowników, a jednocześnie zbyt mało precyzyjnie określają znamiona takich czynów.
REKLAMA
*********
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: Paweł Śmigielski (ekspert OPZZ), Wiktoria Wawrzyniak (od Pracodawców RP) oraz dr Barbara Godlewska-Bujok, (przewodnicząca Rady Ochrony Pracy)
Data emisji: 17.05.2025
Godzina emisji: 15.06
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA