Czarnobyl - polityczny wymiar rocznicy katastrofy
Prezydenci Białorusi i Ukrainy złożyli hołd ofiarom katastrofy w Czarnobylu. Na Ukrainie odbyły się obchody 31. rocznicy wybuchu w elektrowni atomowej. Uczestniczyli w nich Petro Poroszenko i Alaksandr Łukaszenka. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Łukaszem Jasiną z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2017-04-26, 17:02
Posłuchaj
Petro Poroszenko przemawiając na terenie nieczynnej elektrowni podkreślał, że w awaria atomowa sprzed 31 lat najbardziej dotknęła dwa kraje – Ukrainę i sąsiednią Białoruś. Ukraiński prezydent mówił o ludziach przymusowo wysiedlonych ze skażonych terytoriów oraz chorych w wyniku napromieniowania.
Ukraina i Białoruś ściśle współpracują w zwalczaniu skutków wybuchu sprzed ponad 30 lat – podkreślał x kolei Alaksandr Łukaszenka. Białoruski prezydent zaznaczył, że Białorusini i Ukraińcy rozumieją że skutki tego typu katastrofy nie znają granic, a oba państwa próbują razem pokonać jej następstwa.
Jak mówił na naszej antenie Łukasz Jasina, katastrofa czarnobylska to ważne wydarzenie, zwłaszcza w kontekście Białorusi. – Sam incydent był dla tego kraju być może nawet bardziej istotny niż późniejsze uzyskanie niepodległości. To element pamięci akceptowany zarówno przez opozycję, jak i przez władzę – wyjaśniał.
– W przypadku Ukrainy, rocznica katastrofy smoleńskiej ma szczególne znaczenie obecnie. Kijów podkreśla to wydarzenie, wskazując przy tym, że to dowód na niszczenie Ukrainy przez władze centralne w Moskwie – mówił ekspert z PISM-u.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gościem II części programu był Grzegorz Górny. Publicysta "wSieci" komentował wywiad, którego Peter Szijjarto udzielił portalowi "salon24.pl". Szef węgierskiej dyplomacji stwierdził w nim m.in., że Budapeszt nie postrzega Rosji jako zagrożenia.
Gospodarzem Gorącego Tematu był Filip Memches.
Polskie Radio 24/IAR
REKLAMA
__________________
Data emisji: 26.04.17
Godzina emisji: 15.10
Polecane
REKLAMA