Lekarze ze Wschodu receptą na małą liczbę medyków w Polsce? Komentarz
Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rozmów z Ukrainą ws. „ściągania do Polski medyków ze Wchodu” – podał w środę resort, w reakcji na medialne doniesienia. MZ przekazało, że od dawna analizuje rozwiązania ws. dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. W Gorącym Temacie komentarz Marzeny Sygut z portalu „Rynek Zdrowia”. O sprawie mówił też w Polskim Radiu 24 profesor Lech Chyczewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
2017-10-18, 18:30
Posłuchaj
„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że rząd chce ściągnąć do Polski medyków ze Wschodu – planuje uproszczenia w ich zatrudnianiu, by załatać dziury kadrowe i osłabić presję płacową w służbie zdrowia. Resort zdrowia zaprzeczył podanym informacjom.
Ministerstwo zaznaczyło jednak, że obecnie analizuje „rozwiązania prawne innych państw, które dotyczą dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. Te prace trwają już od dłuższego czasu i nie są związane z ostatnimi wydarzeniami w służbie zdrowia”. – Nie chcemy, jak sugeruje artykuł, w ten sposób „osłabić presji płacowej w służbie zdrowia” – dodano.
Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Marzena Sygut, dopuszczenie ukraińskich lekarzy do polskiego rynku pracy, w większej liczbie, może nie być łatwym zadaniem. – System kształcenia lekarzy na Ukrainie zupełnie odbiega od tego, który mamy w Polsce – wskazywała publicystka, zaznaczając przy tym, że proces nostryfikacji ukraińskich dokumentów jest złożonym procesem. Ekspertka podkreślała natomiast, że wyjazd polskiego lekarza z kraju nie jest trudny. – Nasz system jest kompatybilny z tym, co mamy w UE – pointowała.
W ocenie prof. Lecha Chyczewskiego ściąganie lekarzy z Ukrainy to ryzykowny proces. – Ci lekarze z Ukrainy, którzy już u nas pracują, są bardzo dobrze oceniani i przygotowani do zawodu. Natomiast zwróciłbym uwagę na opuszczanie kraju przez naszych absolwentów szkół medycznych. Jako uniwersytecki szpital kliniczny w Białymstoku, odczuwamy spore braki lekarzy na anestezjologii, chirurgii, ortopedii. To są te specjalności gdzie jest wielki deficyt – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
„DGP” podał, powołując się na dane Naczelnej Izby lekarskiej, że w Polsce obecnie leczy 1137 obcokrajowców z 98 państw – przede wszystkim Ukrainy (306), Białorusi (139) i Niemiec (81).
Więcej w całej rozmowie z Marzeną Sygut i Lechem Chyczewskim.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/PAP
REKLAMA
____________________
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 18.10.17
Godzina emisji: 15.21 i 18:06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA