Barbara Piwnik: apel o bojkot wyborów do KRS nie będzie miał szerokiego oddźwięku

2018-01-16, 15:19

Barbara Piwnik: apel o bojkot wyborów do KRS nie będzie miał szerokiego oddźwięku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

We wtorek weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o KRS. Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków Rady. O sprawie mówiła w audycji Gorący Temat Sędzia Barbara Piwnik. Gościem Polskiego Radia 24 był także dr Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Posłuchaj

16.01.18 Ekspert o próbie bojkotu wyborów do KRS
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie za stanowiskiem KRS, żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu".

- Jeżeli ktoś podkreśla niekonstytucyjność czy zagrożenie wynikające z przepisów, to oczekiwałabym - podobnie jak obywatele - informacji ze wskazaniem konkretnych zarzutów, uchybień, uregulowań. Jeżeli pozostajemy tylko na gruncie ogólnej natury sformułowań to rodzi to szereg nieporozumień – stwierdziła Barbara Piwnik.

Jej zdaniem, wzywanie do bojkotu nie będzie miało szerokiego oddźwięku w środowisku sędziowskim. - Sędzia zawsze powinien podjąć decyzję we własnym sumieniu i zgodnie z prawem. Powinna to być suwerenna decyzja, a nie wynik sugestii z zewnątrz – wyjaśniła.

Jak ocenił z kolei dr Jacek Sokołowski, wezwanie Rady może okazać się skuteczne. – Wyrazista grupa sędziów, pod szyldem stowarzyszenia "Iustitia", która kontestuje nowe rozwiązania również z powodów politycznych, nie chcąc proponowanego modelu sądownictwa, chce opóźnić moment powstania wymiaru sprawiedliwości w nowym kształcie – mówił.

– Jest też dość duża grupa sędziów, która politycznie byłaby w stanie przyjąć nowe rozwiązania. Jednak ze względu na to, zostały one przyjęte w taki sposób, że istnieją wątpliwości, co do ich konstytucyjności, w całym środowisku sędziowskim zapanowała ogromna rezerwa – komentował gość PR24.

Tymczasem, wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewnił, że bojkotowanie przez opozycję (Nowoczesną i PO) wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa niczego nie zmieni. Wiceminister podkreślał, że ustawa jest dobrze napisana i uwzględnia zachowanie posłów opozycji, którzy zapowiedzieli, że nie będą uczestniczyć zarówno we wskazywaniu, jak i wyborze sędziów.

Nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm; dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać, co do zasady, większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/zz

_________________

Data emisji: 16.01.18

Godzina emisji: 14.08, 15.08


 

 

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej