Konflikt wokół ustawy o IPN. "Wpędziliśmy się w pułapkę"

2018-02-03, 15:44

Konflikt wokół ustawy o IPN. "Wpędziliśmy się w pułapkę"
Obóz koncentracyjny Stutthof. Łącznie przez KL Stutthof przeszło około 120 tysięcy więźniów, obywateli 25 krajów, z czego 50 tysięcy Żydów. Liczbę ofiar ocenia się na ponad 65 tysięcy ludzi. Niektóre źródła podają liczbę 85 tysięcy zamordowanych.Foto: http://stutthof.org

Odmówiono nam prawa do obrony własnej godności; godności narodu, któremu w sposób skandaliczny przypisuje się winy innego narodu, to znaczy narodu niemieckiego - powiedział w sobotę w radiowej Jedynce prezes PiS Jarosław Kaczyński. O kontrowersjach wokół ustawy o IPN-ie mówił w audycji Gorący Temat Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. Spor z Izraelem komentował także w PR24 publicysta Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj

03.02.2018 Paweł Lisicki: „Nie może być tak, że pamięć o żydowskich ofiarach powoduje to, że o żadnych innych się nie pamięta”.
+
Dodaj do playlisty

Prezes PiS został zapytany w radiowej Jedynce, jak ocenia sytuację powstałą w związku z nowelizacją ustawy o IPN, gdy mówi się teraz o „wybitnie pogmatwanych stosunkach z Izraelem, a i ze Stanami Zjednoczonymi”.

Zdaniem Pawła Lisickiego nie może być tak, że pamięć o żydowskich ofiarach powoduje to, że o żadnych innych się nie pamięta. - Cała dyskusja zaczęła się od tego, że w zachodnich mediach zaczęto przypisywać winę za Holokaust Polakom. Ustawa o IPN-ie spotkała się z ostrym oporem, ponieważ w mentalności zachodnich elit jest przekonanie, ze Holokaust nie był tylko dziełem nazistów, co stało się elementem powszechnie uznawanej ideologii. Polska jest w trudniej sytuacji, nie ma innego państwa, które było ofiarą obu totalitaryzmów i poniosło potworne straty, porównywalne z tymi, które ponieśli Żydzi – mówił red. nacz. „Do Rzeczy”.

Według gościa Polskiego Radia 24 ustawa mogła być lepiej przygotowana. - Stanowczość nie wyklucza braku roztropności. Musimy wiedzieć jakie będą reperkusje, należało się do tego lepiej przygotować, być może znaleźć inny język. Podejmując w nieprzygotowany sposób sprawę, wpędziliśmy się w pułapkę. Gdy prezydent nie podpisze ustawa o IPN-ie, to by oznaczało, że Polska straciła suwerenność i twarz. Z drugiej strony podpisanie tej ustawy spowoduje gigantyczną presję na Polskę – zostaną użyte wszystkie środki niszczące polski wizerunek. Wystarczyłoby, żeby osoby, które przygotowywały ustawę, napisały ją w taki sposób, by to nie pociągało za sobą tak radykalnych protestów i konfliktów – powiedział Lisicki.

W ocenie Piotra Dmitrowicza musimy dbać o swoją prawdę i pamięć historyczną. - Od pewnego momentu Izrael uznał, że ma monopol na Holokaust, cierpienie i budowanie narracji kto poniósł największą krzywdę. Każda ingerencja w tę narrację budzi widoczną reakcję. Jako Polska nie powinniśmy się tym przejmować, tylko budować swój przekaz, którego przez lata nie było. Spór z Izraelem dotyczy tylko ustawy o IPN-ie, nie możemy patrzeć na to, jakby zawaliły się nasze relacje z Izraelem i USA. Teraz przez odpowiednie argumenty trzeba dojść do porozumienia. To jest normalne, konflikt jest wpisany w politykę. To znakomity moment, by patrzeć na politykę historyczną w sposób całościowy – wskazywał publicysta.


Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 03.02.2018

Godzina emisji: 15:08


Polecane

Wróć do strony głównej