Dzieje polskiego parlamentaryzmu. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

W tym roku, poza setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, swój jubileusz - 550-lecie - świętuje Parlamentaryzm Rzeczypospolitej. Obchodom ponad pięciowiekowej tradycji towarzyszą wydarzenia z udziałem posłów i senatorów VIII kadencji. Dziś w Sejmie zaprezentowano okolicznościowy znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską, a jutro odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 550-leciu Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej. O jubileuszu mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Popławski z Kancelarii Sejmu.

2018-07-05, 20:02

Dzieje polskiego parlamentaryzmu. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie
Sejm 1468 r. w Piotrkowie. Najstarszy sejm walny koronny „dwuizbowy”. . Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

05.07.18 Błażej Popławski o 550-leciu polskiego parlamentaryzmu
+
Dodaj do playlisty

13 lipca 1468 r., gdy odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił wstęp do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego Sejmu Walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. W piątek o godz. 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej 550-leciu Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokona marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wystawa prezentuje barwne, kilkusetletnie dzieje polskiego parlamentaryzmu.

- Jest to kolejne wydarzenie, które łączy sejm, senat i Zamek Królewski. Jest to dla nas szansa, by w zacnych ścianach zamkowych pokazywać naszą codzienną pracę.  Mamy ponad 300 eksponatów materialnych, co według zwyczajów muzealnych oznacza, że wystawa jest duża. Oprócz tego mamy ok. 200 materiałów cyfrowych. Łączna liczba obiektów to około pół tysiąca - mówił Błażej Popławski.

Zgromadzone eksponaty (laski marszałkowskie, ulotki wyborcze, odznaki i legitymacje poselskie, druki, rękopisy i inne) w obrazowy sposób przedstawiają rozwój parlamentaryzmu na przestrzeni wieków oraz podkreślają jego znaczenie w pejzażu politycznym Rzeczypospolitej. Znaczna część prezentowanych na wystawie obiektów pochodzi ze zbiorów Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej.

- Użyczono nam obiektów z kilku instytucji, m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Jagiellońskiej, z Zamku Królewskiego na Wawelu, z Archiwum Państwowego w Poznaniu, czy Centrum Włókiennictwa w Łodzi. Kuratorem wystawy jest dr Piotr Kopszak z Muzeum Narodowego w Warszawie, a autorem scenariusza prof. dr hab. Michał Kopczyński. Projekt aranżacji przestrzeni wystawienniczej opracował Krzysztof Burnatowicz - wymieniał Gość.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Jakub Kukla.

sejm.gov.pl/PR24/PAP

__________________

REKLAMA

Data emisji: 05.07.18

Godzina emisji: 15:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej