more_horiz

Michał Kolanko: tylko silne państwo może radzić sobie z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 19:35
- Nie będzie już trendu na prywatyzację instytucji bo Polacy widzą, że w kryzysie musi działać silne państwo - mówił w Polskim Radiu 24 red Michał Kolanko.
Audio
  • M. Kolanko o polityce i koronawirusie ("Gorący temat")
Michał Kolanko
Michał KolankoFoto: fot.PR24/MS

Gość PR24 mówiąc o sytuacji wokół koronawirusa zauważył, że tylko mocne i dobrze zorganizowane państwo może reagować na problem kryzysowy i to unaocznia obywatelom obecna sytuacja.

- Chodzi np. o silną służbę zdrowia, która jest w gestii władzy centralnej, ale samorządowcy też muszą sobie radzić i widać, że robią to lepiej lub gorzej. Samorząd też musi być silny, a spór pomiędzy centralizmem a decentralizmem, nie ma większego znaczenia i nie będzie miał przez kolejne miesiąca - mówił dziennikarz.

"Wraca solidarność"

Chwila kryzysu, jak dodał, to moment w którym uwidaczniają się różne rzeczy np. to jak wyglądają nasze więzi, wraca solidarność i troska.

1200_Morawiecki_TT.jpg
"Umożliwiamy Polakom powroty do Polski". Premier ogłosił operację #LotDoDomu

- Potrzebna jest jednak interwencja państwa w dziedzinie gospodarki. Rząd szykuje swoje propozycje i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz już o nich wspominała. Ciekawą propozycją jest pomysł prezydenta Wrocławia, który zaproponował ułatwienia dla tych firm, które lokale wynajmują od miasta. Na pewno potrzebna jest więc pomoc gastronomii, która objęta jest obostrzeniami i nie zarobi tyle ile zawsze – zauważył gość PR24.

"Punkt zwrotny"

Powiedział też, że epidemia koronawirusa może wiele zmienić w polskiej polityce także w sytuacji wyborczej. - Pytanie kto i jak zagospodaruje tę rzeczywistość po koronawirusie. To będzie punkt zwrotny dla polityki i biznesu. Na pewno minister zdrowia Łukasz Szumowski, który dobrze radzi sobie z kryzysem, będzie oceniany po tym jak epidemia się skończy - mówił Michał Kolanko.

Odnosząc się do tego czy termin wyborów prezydenckich jest zagrożony, powiedział iż "zdecydują o tym czynniki świata rzeczywistego, jeśli liczba chorych wzrośnie, ale nie będzie wywoływała takich skutków jak we Włoszech, to nie wiadomo czy wybory z 10 maja zostaną przełożone na jesień". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * * *

Audycja: "Gorący temat"

Prowadzi: Piotr Wąż

Gość: Michał Kolanko (dziennikarz, dziennik "Rzeczpospolita")

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 17.33


PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także