more_horiz

Lwów, Wilno, Monte Cassino. Nekropolie ważne dla polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:50
W audycji Historia na Dziś – w przededniu Wszystkich Świętych – o znajdujących się poza Polską nekropoliach, na których spoczywają nasi rodacy, zasłużeni dla kraju, w Polskim Radiu 24 mówił dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 30.10.17 Lwów, Wilno, Monte Cassino. O nekropoliach ważnych dla polskiej historii
Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Orląt Lwowskich Foto: TJ/PR24

Jedną z nekropolii, która jest szczególnie bliska sercom wielu Polaków, jest lwowski Cmentarz Łyczakowski. Jak przypominał na naszej antenie dr hab. Patryk Pleskot, jedna z jego części to Cmentarz Orląt Lwowskich. – To byli młodzi ludzie, uczniowie i studenci, którzy w latach 1918-1919 bronili Lwowa w walkach z Ukraińcami – przypominał historyk, zauważając przy tym, że lwowska nekropolia to nie tylko miejsce spoczynku osób wywodzących się ze środowiska wojskowego. – Tam pochowana jest Maria Konopnicka czy Gabriela Zapolska – dodawał historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Gość Polskiego Radia 24, mówiąc o ważnych dla Polski nekropoliach, wymienił również miejsca pamięci związane ze zbrodnią katyńską, a także wileński Cmentarz na Rossie. – Tam znajduje się m.in. serce Józefa Piłsudskiego, złożone w grobie jego matki – mówił dr hab. Patryk Pleskot.

Polskie miejsca pamięci leżą nie tylko za naszą wschodnią granicą. We Włoszech na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino pochowanych jest ponad 1000 żołnierzy armii Władysława Andersa. Paryż natomiast to miejsce spoczynku takich postaci, jak Fryderyk Chopin (cmentarz Père-Lachaise) czy Juliusz Słowacki (Cmentarz Montmartre).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

_____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.10.17

Godzina emisji: 20.35Zobacz także

Zobacz także