Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL

2019-09-21, 08:46

Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL
Instalacja upamiętniająca 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Sprzeciw wobec polityki władz PRL, a także niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca ’76, przede wszystkim w Radomiu, Ursusie i Płocku. To główne założenia Komitetu Obrony Robotników, którego 43-lecie założenia przypada w bieżącym roku. O historii organizacji mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

21.09.19 Dr Patryk Pleskot: KOR wspierał robotników z całej Polski.
+
Dodaj do playlisty

Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 roku i działał do września 1977 roku. Powstanie KOR poprzedziła akcja pomocy osobom represjonowanym w Ursusie organizowana przez środowisko tzw. Gromady Włóczęgów działającej przy 1 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej im. Romualda Traugutta Czarna Jedynka, któremu przewodził Antoni Macierewicz.

– Powstanie KOR i przedsięwzięcia poprzedzające ten moment były wydarzeniami spontanicznymi. Różne środowiska zaczęły pomagać robotnikom, których aresztowano, przesłuchiwano, a także zwalniano z pracy. Gromada Włóczęgów współpracowała przy niesieniu wsparcia tym ludziom z Klubem Inteligencji Katolickiej. Do grona osób, które w głównej mierze odpowiadały za powstanie KOR, można zaliczyć Antoniego Macierewicza, Jana Józefa Lipskiego, Piotra Naimskiego oraz Jacka Kuronia – wskazał dr Patryk Pleskot.

Wymiar ogólnopolski

Do KOR-u zaczęli zgłaszać się robotnicy nie tylko z najbardziej dziś znanych miejsc oporu przeciwko władzy komunistycznej. Dr Patryk Pleskot zaznaczył, że z "korowcami" kontaktowali się ludzie z całej Polski, którzy zostali poszkodowani w wyniku strajków z 1976 roku.

– Istniały trzy główne wymiary działalności KOR. Przede wszystkim pomoc finansowa, prawna, a także nagłaśnianie, również w kierunku Europy zachodniej, problemów, z jakimi spotykali się robotnicy w PRL – dodał dr Pleskot.  

Audycję "Historia na dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 6:10

Polecane

Wróć do strony głównej