Najmniej znane, a zwycięskie. Powstanie sejneńskie
- Postanowiono wywalczyć należne nam ziemie własnymi rękami - opowiadał w PR24 dr Patryk Pleskot. - W nocy z 22 na 23 sierpnia, dysponując ok. tysiącem ludzi, wywołano powstanie - dodał.
2019-08-26, 20:30
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Poprzedni odcinek: biografia Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz"
Najmniej znane powstanie w historii Polski. Obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania wielkopolskiego 1918-1919 i II powstania śląskiego jedno ze zwycięskich powstań w dziejach naszego kraju. Trwało od 23 do 28 sierpnia 1919 roku. Powstanie polskie wymierzone w Litwinów, którzy chcieli nam odebrać zajęte przez nas tereny.
"Powstanie sejneńskie przekreśliło plany stworzenie federacji przez Piłsudskiego"
Dr Patryk Pleskot opowiadał na antenie o tym jak doszło do powstania oraz o samym jego przebiegu. - Na początku udało nam się zdobyć te tereny, chociaż Litwinom na chwilę udało się je odbić - wskazywał.
- Kilka dni później Sejny i okolice wróciły do rąk polskich - dodał gość PR24.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Unia lubelska – początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Bardzo ważna wydaje się rola ówczesnego litewskiego premiera, który namawiał Litwinów do wystąpienia przeciwko Polakom. Polacy mieli swoje plany wobec Litwy i premiera - chcieli go obalić. Częściowo nawet się to udało. - Pamiętajmy, że Piłsudski miał w jakiś sposób koncepcją federalistyczną z udziałem Litwy, Ukrainy czy Białorusi - wyjasniał dr Patryk Pleskot
- Powstanie sejneńskie utrudniło relizację tych zapędów. Pole manewru stało się bardzo ograniczone, a właściwie go nie było - ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
REKLAMA
Polskie Radio 24 / kstar
* * *
Audycja: "Historia na dziś"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: dr Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 26.08.19
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA