X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historyk IPN: na Śląsku miała miejsce brutalna pacyfikacja protestujących górników

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 21:00
- Śląsk w skali całego kraju protestował najbardziej gwałtownie. W tym regionie znajdowało się około 25 procent wszystkich strajkujących zakładów pracy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na Dziś" rozmowa o pacyfikacji przez wojsko i milicję śląskich kopalń.
Audio
  • 17.12.18 Patryk Pleskot: pacyfikacja śląskich kopalni była brutalna
Pacyfikacja kopalni Wujek
Pacyfikacja kopalni "Wujek" Foto: Archiwum IPN/ipn.gov.pl

W nocy z 12 na 13 grudnia został w Polsce niezgodnie z prawem wprowadzony stan wojenny. W zakładach pracy prowadzone były pacyfikacje załóg. Najdramatyczniejsze interwencje władz miały miejsce na Śląsku. Tam przedstawiciele władz okupowali kopalnie. 16 grudnia 1981 roku milicja i wojsko spacyfikowały strajk w kopalni "Wujek". 9 górników zginęło a 23 zostało rannych. 

- Oblicza się, że około 200 zakładów pracy w całej Polsce rozpoczęło działalność strajkową po 13 grudnia 1981 roku. Bardzo duży odsetek skupił się na Śląsku. Być może występowanie wielu zakładów pracy w bliskim sąsiedztwie amortyzowało szok, jakim było wprowadzenie stanu wojennego - mówił dr Patryk Pleskot.

- Sytuacja była trudna. Protestujący w kopalni "Wujek" mogli się spodziewać najgorszego widząc to, co się działo w innych kopalniach. 15 grudnia doszło do bardzo brutalnej pacyfikacji kilku kopalni, w tym m.in. "Staszica" w Katowicach i "Manifestu lipcowego" w Jastrzębiu. Użyto tam pałek, gazów, armatek wodnych. W tej drugiej kopalni czterech górników miało rany postrzałowe. Warto podkreślić odwagę strajkujących, którzy wiedząc jak brutalnie tłumione są wystąpienia w innych zakładach zdecydowali się kontynuować strajk - zaznaczył historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Wiecej w całej rozmowie.

Audycję "Historia na Dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/ras

------------------------------

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Ciepliński. Ostatni faktyczny dowódca Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 21:59
- To jeden z ostatnich, autentycznych przywódców Polski Podziemnej zarówno w wymiarze antyniemieckim i antykomunistycznym. Jako komendant IV Komendy Zrzeszenia "WiN" był bardzo zasłużonym dowódcą - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Zajączkowski. Sowieci bali się go jak ognia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 21:05
- Siły, które użyto, żeby złapać podporucznika Armii Krajowej Czesława Zajączkowskiego świadczą o tym, jaki respekt wzbudzał u sowietów i jak bardzo im zaszkodził – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: "Solidarność" została zaskoczona wprowadzeniem stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 21:10
– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
rozwiń zwiń