X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

I Zjazd Solidarności i Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:00
We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Audio
  • 29.09.17 Dr Bartosz Kaliski i dr Grzegorz Majchrzak o I Zjeździe Solidarności.
I Zjazd NSZZ Solidarność, 1981
I Zjazd NSZZ „Solidarność”, 1981Foto: Leonard Szmaglik/wszechnica.solidarnosc.org.pl

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej było skierowane bezpośrednio do robotników Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Radzieckiego. Przesłane w nim zostały pozdrowienia i wyrazy wsparcia. Przesłanie to wywołało duży oddźwięk międzynarodowy.

Jak podkreślił dr Bartosz Kaliski, I Zjazd Solidarności był gremium niezwykle pracowitym, bo uchwalił ponad 70 dokumentów. - Dokument był błędem politycznym na tyle dużym, że Jacek Kuroń, gdy dowiedział się, że ma być głosowany, zerwał się z krzesła by interweniować. Także Jerzy Buzek apelował, by wycofać dokument – wspominał gość.

Jak dodał, Przesłanie powinno wcześniej trafić do komisji uchwał i wniosków, gdzie były zgłaszane poprawki delegatów i dopiero wówczas zostać poddane głosowaniu. - Wobec nacisków sali, m.in. Andrzeja Gwiazdy, dokument został jednak przegłosowany od razu. Był potem przedmiotem bardzo ostrych ataków na związek. Zarzucano, że Solidarność wkracza w sprawy zagraniczne, wtrąca się w sprawy obcych państw – mówił dr Kaliski.

O Uchwale programowej o Samorządnej Rzeczpospolitej mówił z kolei dr Grzegorz Majchrzak. – Była to wielka, długa uchwała programowa uszeregowana w kilkadziesiąt tez. Pod każdą tezą było rozwinięcie i różne warianty rozwiązań gospodarczych gdyż delegaci  nie porozumieli się co do tego, w którym kierunku ma iść reforma gospodarcza, na którą zresztą nie mieli wpływu – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 29.09.17

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie „Solidarności” a zmowa milczenia władz wokół Katynia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 11:57
Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana historia strajków lipcowych w 1980 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 21:00
Lato 1980 roku to nie tylko strajki w stoczniach na Wybrzeżu. Protest trwał intensywnie cały czas. Strajki w zakładach Mielca, Poznania, Świdnika i Żyrardowie nie są tak znane jak protesty w stoczniach w Gdańsku i Szczecinie. O fali protestów w czasie lata 1980 roku mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienia Sierpniowe. "Do dziś Gdańszczanie mają pretensje do Szczecinian"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:57
Mija 37. rocznica podpisania porozumień sierpniowych zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do strajków solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po 8 dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienia sierpniowe. "jeden z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 11:35
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Zjazd „Solidarności”. Wybór władz i zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:00
5 września 1981 roku rozpoczął się w hali Olivia w Gdańsku I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zjazd zorganizowano w dwóch turach: między 5 a 10 września oraz 26 września a 7 października. O I Zjeździe „Solidarności” mówili w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Bartosz Kaliski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń