more_horiz

Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reparacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 16:15
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i Józef Menes, były doradca Lecha Kaczyńskiego, dotarli do nieznanego do tej pory dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak twierdzą, akt może być niezwykle istotny w kontekście podnoszonej przez Warszawę kwestii domagania się od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Michała Wróblewskiego z „Faktu” i Kamila Szewczyka z „Super Expressu”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił w PR24 takżę historyk Piotr Dmitrowicz. 
Audio
  • 30.09.17 Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reperacji? Komentarze: Michała Wróblewskiego z „Faktu” i Kamila Szewczyka z „Super Expressu”
  • 30.09.2017 Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reperacji? Komentarz historyka prof. Wiesława Wysockiego
  • 30.09.2017 Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reperacji? Komentarz historyka Piotra Dmitrowicza
Sala zgromadzenia ogólnego w siedzibie głównej ONZ. Nowy Jork
Sala zgromadzenia ogólnego w siedzibie głównej ONZ. Nowy JorkFoto: Patrick Gruban / wikipedia / CC BY-SA 2.0

W ocenie Mularczyka i Menesa, oświadczenie rządu PRL z 1969 roku, które znalazło się w dokumencie ONZ, świadczy o tym, że Polska nie zrezygnowała z praw do odszkodowań wojennych od Niemiec. Jak podkreślają, istniało dość powszechne przypuszczenie, że była to deklaracja, w której rząd PRL potwierdził na forum ONZ zrzeczenie się przez rząd Bolesława Bieruta praw do odszkodowań wojennych od Niemiec. Tymczasem, z ich analizy wynika jednak, że oświadczenie z 1969 roku, które znalazło się w dokumencie ONZ, nie potwierdza stanowiska z 1953 roku, a wprost przeciwnie – stanowi jego zaprzeczenie.

Jak komentował w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski, tego typu dokumenty powinny były być w posiadaniu polskich władz jeszcze zanim kwestia reparacji została podniesiona. – Rząd na początku nie położył na stole dokumentów, które wskazywałyby, że reparacje nam się należą. W negocjacjach dyplomatycznych argumenty nie mogą być tylko słowne, muszą być opatrzone odpowiednimi dokumentami – podkreślał dziennikarz „Faktu”, zaznaczając, że dokument 1969 „coś wnosi” do kwestii ubiegania się o reparacje od Niemiec.

Kamil Szewczyk z kolei ocenił na naszej antenie, że Warszawa i tak może mieć duże problemy w kontekście rzeczywistego uzyskania od Berlina odszkodowania za straty wojenne. – Niemcy „trzęsą” Europą. Starym Kontynentem zarządza niemiecki establishment, na czele z kanclerz Angelą Merkel. To sprawia, że Polska jest trochę na straconej pozycji ws. uzyskania reparacji wojennych – mówił publicysta „Super Expressu”.

Goście PR24: Michał Wróblewski i Kamil Szewczyk
Goście PR24: Michał Wróblewski i Kamil Szewczyk  foto: PR24/AK

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski

Polskie Radio 24/IAR

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 11.15

Zobacz także

Zobacz także