Podsumowanie Tygodnia: Publicyści o referendum ws. konstytucji
- Myślę, że większości stron sporu politycznego obecna konstytucja odpowiada (...). Każdy może ją interpretować po swojemu - mówił w Podsumowaniu Tygodnia Samuel Pereira. Szef portalu TVP Info w ten sposób odniósł się do kwestii złożenia przez prezydenta Andrzeja Dudę do Senatu wniosku o przeprowadzenie referendum ws. ustawy zasadniczej. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Karol Gac z "Do Rzeczy" i Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji".
2018-07-21, 13:45
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda przedstawił listę dziesięciu pytań, które znalazły się we wniosku referendalnym, którym podczas kolejnego posiedzenia zajmie się Senat. Prezydent podkreślił, że chciałby, aby referendum odbyło się w dniach 10-11 listopada. Zdaniem polityków PiS, m.in. senatora Jana Marii Jackowskiego, to mało fortunny termin.
- Referendum konstytucyjne jest skazane na porażkę. Nie ma ono nawet specjalnego poparcia w ramach PiS-u. Referendum to tak naprawdę jeden, bardzo drogi sondaż. Taniej byłoby wynająć firmę badawczą, która zadałaby pytania reprezentatywnej grupie ludzi - komentował w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski. Zdaniem publicysty, problemem jest również proponowana przez prezydenta data referendum. - Już teraz trudno mówić o wspólnym świętowaniu 100-lecia Niepodległości. A Andrzej Duda chce, by dodatkowo głowę zaprzątała nam polaryzująca kwestia pytań dotyczących zmiany ustroju - wskazywał gość Podsumowania Tygodnia.
W podobnym tonie na naszej antenie wypowiadał się Karol Gac. - PiS nie ma odpowiedniej większości, by zmienić konstytucję. Przychyliłbym się do tezy, że referendum konstytucyjne to rzeczywiście bardzo drogi sondaż. Uważam przy tym, że Senat raczej poprze wniosek o przeprowadzenie referendum. Być może zostanie zaproponowany inny termin, choć widzimy, że prezydent mocno obstaje przy 10-11 listopada - mówił dziennikarz "Do Rzeczy".
W opinii Samuela Pereiry, ewentualna zmiana ustawy zasadniczej nie byłaby korzystna w zasadzie dla żadnego obozu politycznego. - Myślę, że większości stron sporu politycznego obecna konstytucja odpowiada. Nie chcę nikogo obrazić, ale to jest tak, jak świadkowie Jehowy wybierają konkretne cytaty z Pisma Świętego, by przedstawić jakąś swoją alternatywną wizję. Tak samo obecnie funkcjonuje konstytucja, każdy może ją interpretować po swojemu - pointował publicysta.
REKLAMA
Więcej - m.in. o nowelizacji ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości - w całej audycji.
Gospodarzem Podsumowania Tygodnia był Krzysztof Kossowski.
Polskie Radio 24/zz
----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 21.07.18
Godzina emisji: 12.35
REKLAMA