Afera Amber Gold. "Porażające" zeznania prokuratora
Komisja śledcza ds. Amber Gold w środę przesłuchała prokuratorów z Gdańska, a we wtorek na jej pytania odpowiadali byli szefowie gdańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Gośćmi Rozmowy PR24 byli Jarosław Krajewski z PiS i Witold Zembaczyński z Nowoczesnej, członkowie komisji.
2018-03-14, 16:37
Posłuchaj
W toku prowadzonych przez komisję działań, pojawiły się pytania dotyczące pracy prokuratury i jej współpracy z ABW. – Wcześniejsi świadkowie z ABW, którzy wykonywali szereg czynności na zlecenie prokuratury, twierdzili że prokuratura zwlekała z postawieniem zarzutów Marcinowi i Katarzynie P. Zeznania funkcjonariuszy ABW wskazują na to, że prokuratura często występowała w roli hamulcowego (…) w stosunku do działań podejmowanych wobec Amber Gold – mówił Jarosław Krajewski. – Według dzisiejszego świadka, z punktu widzenia procesowego opłacało się czekać na upadek Amber Gold. Tak, by nikt nie mógł zarzucić prokuraturze, że to ona zakończyła działalność spółki. To porażające – dodawał.
– Zeznania prokuratora Paszkiewicza pokazują całą prawdę o działalności prokuratury w tej sprawie. Chodziło im o to, by czekać aż to wszystko "walnie". Prokuratorzy bali, że będą oskarżeni o to, że doprowadzili spółkę do upadku. W taki sposób nie da się walczyć z tego typu przestępstwami – podkreślał Witold Zembaczyński.
Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.
Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
W II części programu rozmowa z prok. Włodzimierzem Krzywickim. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie mówił o działaniach śledczych ws. zabójstwa byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony.
Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/PAP/zz
REKLAMA
Rozmowa PR24 w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 14.03.18
Godzina emisji: 16.05
REKLAMA
REKLAMA