X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojciech Skurkiewicz: przystąpienie Polski do NATO skończyło z porządkiem jałtańskim w Europie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 18:00
- 20 lat temu skończyliśmy z porządkiem jałtańskim w Europie. Polska, Czechy i Węgry zostały włączone do grupy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podpisanie aktu było bardzo ważnym wydarzeniem, o którym marzyły pokolenia Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony.
Audio
  • 12.03.19 Rozmowa PR24. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony o rocznicy przystąpienia Polski do NATO
Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej
Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowejFoto: PR24/Robert Bartosewicz

12 marca 1999 roku, w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii paktu obronnego trwały od 1991 roku. "20 lat temu wejście Polski w struktury NATO zapewniło nam nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale było także jednym z elementów ostatecznego odcinania postkomunistycznej pępowiny i wprowadzania Polski do grona państw ścisłego sojuszu, który strzeże światowego pokoju" - napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Czytaj więcej
Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: NATO musi reagować na rosyjskie prowokacje

Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że jako pierwszy o konieczności przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego mówił Jan Olszewski. - Słowa premiera Olszewskiego były prorocze. On jako pierwszy wyartykułował konieczność skończenia ze wschodnim wasalstwem i pójścia w stronę zachodu. Rozpoczęły się działania, które zakończyły się przystąpieniem do NATO - przypomniał wiceminister obrony. Polityk zauważył również, że Polska jest pokazywana, jako wzór dla innych europejskich sojuszników. - Zobowiązania ze szczytu w Newport są realizowane. Wydajemy 2 proc. PKB na obronność - dodał.

Gość programu podkreślił również, że "naszym wielkim marzeniem jest stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce". - Prowadzone są w tym celu działania przez ministra Mariusza Błaszczaka i Ministerstwo Obrony Narodowej. Już nie mówimy, czy Fort Trump jest możliwy w naszym kraju, tylko pytamy kiedy to się stanie - ocenił. Wojciech Skurkiewicz stwierdził także, że "w przypadku zmiany u steru władzy świetna współpraca polsko-amerykańska może zostać wyhamowana. - Platformie Obywatelskiej jest bliżej do administracji Berlina i partii Angeli Merkel. Niemcy zaś jednoznacznie pokazują, że relacje w ramach NATO mają za nic. Rozwijają kontakty biznesowe z Rosją m.in. poprzez budowę gazociągu Nord Stream 2 - komentował wiceminister obrony.

Czytaj więcej
PAP Mateusz Morawiecki 2 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: wejście Polski do NATO odcięło postkomunistyczną pępowinę

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Zapraszamy do słuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/jp

------------------------

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 16.15

Czytaj także

Romuald Szeremietiew: postulat Polski w NATO uważano za szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:24
Skoro Amerykanie są na flance wschodniej, to na razie możemy spać spokojnie - powiedział w audycji "W samo południe" były minister obrony narodowej Romuald Szeremietiew o wynikającym z obecności w NATO bezpieczeństwie Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Pszczel: pokazaliśmy, że nie jesteśmy malowanym członkiem NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:50
NATO jest najlepszą firmą ubezpieczeniową, a Polska, wchodząc do Sojuszu, pokazała, że nie jest tylko malowanym krajem członkowskim. Tak mówił w wywiadzie dla brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Robert Pszczel - pierwszy Polak, który wygrał konkurs na stanowisko w międzynarodowym sekretariacie kwatery głównej NATO i pracuje w nim do dziś.
rozwiń zwiń