X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Urszula Augustyn: Emmanuel Macron wyciąga do Polski rękę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:01
- Z Francuzami nie rozmawialiśmy ostatnio przyjaźnie, nie odpowiadaliśmy dobrze na różne propozycje handlowe. Polska zapomniała, że takich przyjaciół trzeba w Europie i na świecie mieć - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Urszula Augustyn (Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska).
Audio
  • Urszula Augustyn: Macron przyjeżdża do Polski i wyciąga rękę (...) (Rozmowa PR24)
Urszula Augustyn
Urszula AugustynFoto: PR24/PJ

Emmanuel Macron w drugim dniu swojej wizyty w Polsce wygłosił na Uniwersytecie Jagiellońskim wykład zatytułowany "Polska i Francja w Europie". Na początku swojego wystąpienia prezydent Francji w języku polskim podkreślił, że cieszy się z wizyty w Krakowie.

Emmanuel Macron podczas wizyty w Polsce spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

- Parlamentarny dialog bez wątpienia przyczyni się do wzmocnienia poczynionych dzisiaj ustaleń - powiedział francuski prezydent, odnosząc się w ten sposób do podpisanych deklaracji o współpracy polsko-francuskiej w zakresie klimatu, bezpieczeństwa oraz obronności. - Wizyta w Warszawie jest bardzo ważnym momentem, pozwalającym nadać nową dynamikę naszym relacjom dwustronnym - dodał francuski prezydent.

"Traktowaliśmy się dość uszczypliwie"

Według Urszuli Augustyn w relacjach Francji z Polską w ciągu ostatnich lat nie brakowało trudnych momentów.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Władysław Teofil Bartoszewski: prezydent Francji jest pragmatyczny

- Emmanuel Macron jest uszczypliwy wobec nas, ale ma powody do tego. Wzajemnie traktowaliśmy się dosyć uszczypliwie - stwierdziła poseł PO i nawiązała do zakończenia w 2016 roku negocjacji offsetowych z Airbus Helicopters dotyczących zakupu dla polskiej armii wielozadaniowych śmigłowców Caracal.


Czytaj także:
MACRON PAP 1200.jpg
Napieralski o Trójkącie Weimarskim: jego odtworzenie, będzie sukcesem prezydenta

- I w polityce, i w gospodarce, trzeba traktować się poważnie. Macron przyjeżdża do Polski i wyciąga rękę(...), warto próbować wznawiać te struktury, które mogłyby działać dla dobra Polski i Europy - powiedziała poseł.

Kwestia Trójkąta Weimarskiego

Współpraca parlamentarna na linii Warszawa-Paryż oraz wzmocnienie kooperacji w ramach Trójkąta Weimarskiego, były głównymi tematami spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Według Urszuli Augustyn współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego to nie jest zły pomysł.

- Wszędzie tam, gdzie można coś wspólnie zrobić, coś uzgodnić i mieć przyjaciół do proponowania wspólnych rozwiązań - takie inicjatywy są dobre - przekonywała w PR24. Nie kryła jednocześnie rozczarowania polityką zagraniczną obecnego rządu. - Rządzący Polską nie potrafią rozmawiać w taki sposób, żeby widzieć interes dalszy niż czubek własnego nosa. To dla mnie jest bardzo przykre - pointowała.

 Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Urszula Augustyn (PO-KO)

Data emisji: 04.02.2020

Godzina emisji: 16.35

PR24/tb/PAP/IAR

Czytaj także

Dr Andrzej Anusz: liczę, że wizyta prezydenta Francji w Polsce spowoduje pewną deklarację

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:55
- Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej mamy do czynienia z kompletnie nowa sytuacją, do której Francja będzie musiała się odnieść - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz. Wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona komentował także publicysta Krzysztof Wołodźko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta o wizycie E. Macrona: nie siedzimy cicho i są tego pierwsze efekty

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 19:05
- Nowością jest wzrost znaczenia Polski w Unii Europejskiej. Nasze niskie bezrobocie, nasza agresywność na rynku europejskim, przejmowanie całych firm niemieckich przez polskich przedsiębiorców. To czyni różnicę w UE, a nie to, jak zachowuje się Francja - powiedział w audycji Polskiego Radiu 24 Aleksander Wierzejski (TV Republika). Gościem "Debaty Dnia" był także Mariusz Gierej (mPolska24.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: relacje miedzy Polską a Francją były bardzo chłodne

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:53
- Kiedy Emmanuel Macron zobaczył po wyborach w 2019 r., że Zjednoczona Prawica ma ogromne poparcie wśród Polaków i że przez najbliższe lata będzie sprawować władzę, uznał, że nie ma co czekać - tak na temat wizyty w Polsce prezydenta Francji wypowiedział się w Polskim Radiu 24 Tadeusz Woźniak, poseł Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wildstein: Macron przyjechał z pakietem poglądów, było wiadomo co powie ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 20:19
- Spotkania Emmanuela Macrona z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim przebiegły w atmosferze wzajemnych bardzo przyjaznych gestów. Ale nie chodzi tu tylko o tę kwestię. Ważne jest, że będzie to komentowane we Francji jako sygnał normalizacji stosunków z Polską - powiedział publicysta Dawid Wildstein z TVP.
rozwiń zwiń